Свідки Єгови через ЄСПЛ домоглися відновлення прав поширювати свою літературу

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

12 Березня 2020
|
2 224
|

Свідки Єгови через ЄСПЛ домоглися відновлення прав поширювати свою літературу

Європейський суд з прав людини не погодився з думкою державних органів Азербайджану про те, що література релігійної організації, яка була заборонена для імпорту і вона має бути обмежена в поширенні.

ЄСПЛ ухвалив рішення у справах «Насіров та інші проти Азербайджану» (заява № 58717/10) та «Релігійна громада свідків Єгови проти Азербайджану» (№ 52884/09), передаєінформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Члени громади Свідків Єгови були доставлені в відділок поліції після проповідування. Суди наклали штрафи за розповсюдження релігійної літератури, імпорт якої був заборонений Державним комітетом у справах релігійних асоціацій.

Апеляції частково мали успіх. Справи деяких обвинувачених були закриті як погашені давністю або через недоведеність поширення забороненої літератури, а окремі книги були навіть повернуті.

Свідки звернулися до Європейського суду з прав людини. Вони скаржилися на порушення статті 9 Конвенції (свобода думки, совісті та релігії), а деякі з них – відповідно до статті 5§1 (право на свободу та безпеку) Конвенції на те, що їх арешт та затримання були незаконними.

Суд у Страсбурзі погодився з тим, що мало місце порушення прав та присудив 3 тис. євро кожному із заявників відшкодування моральної шкоди.

В іншій справі, де заявником виступила релігійна громада, в суді оскаржувалося рішення Державного комітету у справах релігійних асоціацій про заборону їхньої літератури (окремі книги громади були заборонені на тій підставі, що вони містили уривки з ворожим ставленням до інших релігій і переконань).

Суд першої інстанції підтримав заборону Комітету, встановивши, що зміст книг підривав взаєморозуміння, толерантність та взаємну повагу між спільнотами різних релігій. Суд апеляційної інстанції та верховний суд підтримали таке рішення.

Громада звернулася до ЄСПЛ. Організація скаржилася, зокрема, відповідно до статті 10 (свобода вираження поглядів) на відмову дозволити імпорт релігійної літератури. Європейський суд з прав людини констатував порушення та присудив компенсацію у 3 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З релізами рішень у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися:

справа «Насіров та інші проти Азербайджану»(заява № 58717/10).

справа «Релігійна громада свідків Єгови проти Азербайджану»(№ 52884/09).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту