Справа «Насіров та інші проти Азербайджану»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

12 Березня 2020
|
1 983
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 069, (2020)
20.02.2020

Nasirov та інші проти Азербайджану (заява № 58717/10)

Заявники, Famil Zakir oglu Nasirov, Amina Talat gizi Mammadova, Gulnaz Mahammadali gizi Hasanova, Salatin Ali gızı Iskandarova, Shafiga Mahammad gizi Mammadova, Rahima Amikishi gizi Huseynova і Aygul Novruz gizi Nasirova, є громадянами Азербайджану, які народились в 1984, 1952, 1962, 1951, 1940, 1963 та 1984 роках, відповідно, і мешкають в м. Баку, Ланкаран та Кедабек (всі в Азербайджані).

Справа стосувалася скарг на втручання в їх права в той час, коли вони проповідували як Свідки Єгови.

Всі заявники були доставлені в відділок поліції після проповідування від дому до дому в трьох окремих випадках в 2010 році: перші два заявники – в березні 2010 року в Баку; третій, четвертий і п’ятий – в квітні 2010 року в Агстафі; і шостий та сьомий – в травні 2010 року в Сумгаїті.

На всіх заявників, окрім другого заявника, були накладені штрафи в розмірі 200 азербайджанських манатів (близько 200 євро в той час) судами першої інстанції в тих містах, відповідно, за розповсюдження літератури, імпорт якої не був дозволений.

Їх апеляції, в яких заявники посилалися на різні статті Європейської Конвенції з прав людини, мали не надто відмінні результати.

У справі першого заявника апеляційний суд підтримав рішення першої інстанції виявивши, що книги, який він розповсюджував, були дозволені лише для внутрішніх цілей релігійної організації, про яку йде мова, за її зареєстрованою юридичною адресою. Апеляційний суд передав справу другого заявника для нового розгляду, після чого суд першої інстанції знову визнав її винною, але припинив провадження як погашене давністю без застосування штрафу та наказав повернути конфісковані книги.

У справі третього, четвертого та п’ятого заявників апеляційний суд наказав, щоб всі книги, окрім книги «Чому насправді навчає Священна книга?» були повернені штабу Свідків Єгови в Баку. Він постановив, що Комітет заборонив книгу з конкретною назвою, яку вони розповсюджували, а решта була дозволена лише для внутрішнього використання у штаб-квартирі організації .

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції у справі шостого та сьомого заявників і встановив, що незважаючи на те, що вони мали книги, заборонені Комітетом, не було підтверджено доказами, що вони розповсюджували їх.

Суд припинив провадження у справі та наказав повернути їм конфісковане майно.

Третій, четвертий, п’ятий, шостий та сьомий заявники скаржилися відповідно до статті 5§1 (право на свободу та безпеку) Європейської Конвенції на те, що їх арешт та затримання були незаконними.

Всі заявники скаржилися на порушення статті 9 Конвенції (свобода думки, совісті та релігії).

Порушення статті 5 §1 – стосовно третього, четвертого, п’ятого, шостого та сьомого заявників

Порушення статті 9 – стосовно всіх заявників

Справедлива сатисфакція: 103 євро (євро) першому заявникові та 96 євро кожному – третьому, четвертому та п’ятому заявникам відшкодування матеріальної шкоди; 3000 євро кожному із заявників відшкодування моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту