Збір розвідувальних даних поза процесом не порушив справедливості суду

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

21 Грудня 2021
|
589
|

рішення Європейського суду з прав людини у справі «Сассі та Бенчеллалі проти Франції»

Опитування ймовірних терористів на базі ЦРУ Гуантанамо та їхнє наступне засудження національними органами в рамках кримінального провадження не були пов’язані між собою. Адже збір розвідувальних даних не був збором доказів в ймовірному кримінальному злочині.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Сассі та Бенчеллалі проти Франції» (заява № 10917/15 і 10941/15), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

Громадян Франції Нізара Сассі та Мурада Бенчеллалі, яких підозрювали у бойових діях на боці руху Талібан, заарештували органи влади Пакистану на кордоні з Афганістаном та передали до США. Там їх перевели та тримали на базі ЦРУ Гуантанамо на південно-східному узбережжі Куби. Оскільки громадян Франції підозрювали у причетності до Аль-Каїди, органи влади країни намагалися отримати інформацію про них, для чого було створено тристороннью місію, яка кілька разів зустрічалася із затриманими.

За підсумками дипломатичних переговорів США надали дозвіл на репатріацію Сассі та Бенчеллалі у Францію. Але після прибуття вони були заарештовані Французьким агентством внутрішньої розвідки. Чоловіків звинуватили у використанні підроблених документів для терористичної діяльності та в змові для скоєння терористичних актів. Їм одразу обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

В рамках кримінального провадження обвинувачених допитували слідчі судді в присутності адвокатів. Останні вимагали від Агентства внутрішньої розвідки надати усі письмові та аудіовізуальні матеріали зі слухань, проведених в Гуантанамо, усі записи та протоколи, складені у зв’язку з цим, а також імена службовців, які проводили допити. Також захист заслухати посадових осіб розвідки, які брали участь у розслідуванні. Втім, такі клопотання не були задоволені судом.

Тоді захист вимагав виключити з бази доказів усі дані, отримані до першого допиту підозрюваних слідчим суддею, а також закрити розслідування. Адже всі фактичні дані, використані для обвинувачення, були отримані поза будь-якими правовими рамками. Але і цю вимогу було відхилено.

Зрештою суд визнав Сассі та Бенчеллалі винними. Апеляційний суд, переглядаючи справу, відзначив, що діяльність Агентства розвідки не складала порушення права на захист та не зробила провадження несправедливим. Касаційне оскарження також не мало успіху.

Тоді засуджені звернулися до ЄСПЛ. Посилаючись на статтю 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вони стверджували, що умови, за яких вони були допитані, та їх заяви, отримані в Гуантанамо, порушили статтю 6, а також те, що використання цих заяв підірвало справедливість кримінального провадження у Франції.

ЄСПЛ підтвердив оцінку національних судів вважаючи, що місії на базі Гуантанамо мали виключно адміністративний характер і не були пов’язані з паралельним судовим провадженням у Франції. На підставі матеріалів справи ЄСПЛ встановив, що метою місій було встановлення осіб затриманих та збір розвідувальних даних, а не збір доказів в ймовірному кримінальному злочині.

У світлі належним чином обґрунтованих рішень кримінального суду та Паризького апеляційного суду ЄСПЛ дійшов висновку, що в контексті місій у Гуантанамо, які не були пов’язані з судовим провадженням у Франції, заявники не мали «обвинувачення в скоєнні кримінального злочину».

А заяви, зроблені під час місій, не були використані як підстава для кримінального провадження проти заявників або на які суди посилалися під час їх засудження. За таких обставин кримінальне провадження проти кожного із заявників загалом було справедливим. Відповідно, порушення статті 6§1 Конвенції не було.

Прес-реліз рішення Європейського суду з прав людини у справі «Сассі та Бенчеллалі проти Франції» (заява № 10917/15 і 10941/15) у перекладі члена Комісії з питань правової реформи при Президентові України, д.ю.н. Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука, к.ю.н. Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту