За надумані підстави для затримання активіста ЄСПЛ покарав державу на € 12,8 тис.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

19 Листопада 2020
|
1 539
|

рішення ЄСПЛ у справі «Удальцов проти Росії»

Несправедливість судового рішення може образити засуджених аж до вжиття таких крайніх заходів як звернення до ЄСПЛ. У такому випадку навіть за незначне, але несправедливе, покарання особи державі доведеться відповідати матеріально.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Удальцов проти Росії» (заява № 76695/11), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Сергій Удальцов був заарештований 12 жовтня 2011 року та визнаний винним відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення, засуджений до десяти днів арешту. Він розпочав голодування у слідчому ізоляторі та був переведений до лікарні, за межами в’язниці, звідки його виписали через три дні. Потім його заарештували вдома і повернули в центр тримання під вартою. Він був звільнений 22 жовтня 2011 року. Керівник центру відкрив проти нього провадження за несанкціоноване залишення центра тримання під вартою на підставі того, що він залишив лікарню.

У грудні 2011 року він був визнаний винним в адміністративних правопорушеннях  та засуджений у трьох провадженнях:

перехід дороги в недозволеному місці та відмова виконувати законні накази поліції

залишення центра тримання під вартою в жовтні 2011 року без дозволу

непокора законному наказу державного чиновника, коли він брав участь в демонстрації в жовтні 2011 року.

Під час періодів його тримання під вартою Удальцов голодував. В травні 2012 року верховний суд скасував рішення у справі незаконне залишення центра тримання під вартою.

Удальцов звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 5 (право на свободу та безпеку) він скаржився на те, що був безпідставно позбавлений волі та засуджений з надуманих підстав у жовтні та грудні 2011 року. Справжні цілі полягали у бажанні влади перешкодити йому брати участь в акціях протесту. Він також подав скарги на різні досудові та післясудові заходи, вжиті стосовно нього протягом періоду з жовтня 2011 року до січня 2012 року. Також він подав скарги відповідно до статті 6 (право на справедливий судовий розгляд) та статті 18 (застереження щодо використання обмежень прав) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд у Страсбурзі констатував факт порушення ст. 5§1, ст. 6 Конвенції, але відмовив у претензіях в частині ст. 18 Конвенції. ЄСПЛ присудив 12,8 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Удальцов проти Росії» (заява № 76695/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту