ЄСПЛ оцінив убивство братів під час спецоперації у €120 тис.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

13 Квітня 2021
|
1 393
|

рішення ЄСПЛ у справі  «Гасангусенов проти Росії»

Відсутність доказів підготовки до проведення спецоперації, внаслідок якої загинули люди, поставило під сумнів обгрунтованість застосування сили, відтак, мало місце порушення гарантій ст. 2 Конвенції.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі  «Гасангусенов проти Росії» (заява № 78019/17), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Гасангусен і Набі Гасангусенов працювали пастухами на пасовищі біля гірського села Гоор-Хіндах в Шамільському районі Дагестана. З червня по серпень 2016 року у цьому районі було здійснено декілька терактів, в тому числі вбивство судді окружного суду, підрив місцевої телевізійної вежі та підпал школи.

Одного вечора хлопці не повернулися додому  на вечерю, а наступного дня їхні тіла були знайдені поблизу села.

Згідно з інформацією, оприлюдненою поліцією, 23 серпня в ході проведення спецоперації було знешкоджено злочинців, які стріляли у правоохоронців. Було відкрите кримінальне провадження за фактами замаху на співробітника поліції та торгівлі вогнепальною зброєю.

У січні 2017 року батько загиблих подав скаргу до Слідчого комітету та вимагав відкриття кримінальної справи за фактом вбивства його синів. Він стверджував, що тіла його синів були одягнені в куртки, які їм не належали, що кількість кульових отворів у куртках не відповідала кількості кульових поранень на тілах а також те, що правоохоронці вбили їх з невідомих причин.

У листопаді 2017 року розслідування кримінальної справи проти братів було припинене. Частину матеріалів передано для розслідування їхнього вбивства, яке триває до цього часу.

Батько убитих, якому було на національному рівні було надано статус потерпілого, звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 2 (право на життя) та статтю 13 (право на ефективний засіб судового захисту) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на те, що правоохоронці убили його синів для того, щоб видати їх за членів незаконних збройних формувань, що діяли в цьому районі, на те, що органи влади не розслідували справу ефективно, а також на те, що затримка з відкриттям справи була надто тривалою.

Суд у Страсбурзі зазначив, що матеріали справи не містили інформації щодо причетності синів заявника до будь-якого типу злочинної діяльності. З іншого боку, існували фактичні дані, які підтверджували, про інсценування конфлікту загиблих із правоохоронцями, а твердження заявника про вбивство синів було обгрунтоване доказами. Тож за відсутності альтернативної версії події, ЄСПЛ встановив, що пастухи були вбиті під час поліцейської спецоперації, яка навіть не була належним чином спланована (уряд не зміг надати відповідних документів).

З урахуванням цього, ЄСПЛ дійшов висновку, що необхідність застосування сили, яка спричинила загибель людей, не була доведена державою. Відтак, мало місце порушення матеріально-правового аспекту статті 2 Конвенції.

В частині процесуального аспекту високі судді виходили з того, що огляд місця злочину був проведений поверхнево і певні важливі елементи були знайдені лише під час другого обстеження наступного дня. Під час провадження слідчі не вжили заходів для з’ясування ряду ключових питань. З іншого боку, попри обгрунтовані аргументи батька загиблих, кримінальна справа за фактом вбивства була відкрита лише через рік і три місяці після інциденту. А національні слідчі не дали відповіді на закиди про неналежне використання сили зі смертельними наслідками державними службовцями. Тож мало місце також порушення статті 2 Конвенції в частині ефективності розслідування.

Суд постановив, що держава має вжити всі необхідні заходи для гарантування дотримання процесуальних вимог статті 2 Конвенції у цій справі. ЄСПЛ вирішив, що Росія повинна виплатити заявникові 120 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі  «Гасангусенов проти Росії» (заява № 78019/17) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту