Викривач, який назвав чиновника корупціонером, програв національні суди, але відновив права в ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Вересня 2020
|
1 561
|

рішення ЄСПЛ у справі «Тімаков і ТОВ ІД Рубєж та Тімаков проти Росії»

Губернатора, який виграв у ЗМІ суди про наклеп, пізніше таки звільнили через підозри у корупції, а потім і засудили за хабарництво. Автор викривальних матеріалів звернувся за захистом прав до Страсбургу.

Чи не обмежили національні суди право на свободу вираження поглядів – Європейський суд з прав людини розбирався у справі «Тімаков і ТОВ ІД Рубєж та Тімаков проти Росії» (заяви № 46232/10 і 74770/10), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2009 році в двох місцевих тульських ЗМІ з’явилися інформація про корупцію в офісі губернатора. Її джерелом в обох випадках був співвласник одного із видань Володимир Тімаков.

Чиновник подав два позови про захист честі і гідності. Суди стали на бік губернатора, звернувши увагу при цьому на важливість статус «найвищої посадової особи Тульської області». А висловлювання в матеріалах були неправдивими і дискредитували губернатора. Суди присудили компенсувати завдану моральну шкоду у розмірі, еквівалентному 50 тис. євро. Та стягнути її як із самого Тімакова, так і з видання. Останнє було ліквідоване, а служба судових приставів вирішила накласти арешт на предмети домашнього вжитку Тімакова.

Також губернатор ініціював кримінальне провадження про наклеп, яке зрештою було припинене через відсутність складу злочину.

Але в 2011 році чиновника звільнили з посади на підставі звинувачень у хабарництві і в 2013 році він був визнаний винним та засуджений до позбавлення волі.

Тімаков звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на рішення національних судів стверджуючи, що вони надавали посилений захист репутації губернатора не враховуючи його позицію як журналіста та члена регіонального законодавчого органу, який коментував питання, що викликають інтерес суспільства.

Також Тімаков відповідно до статті 6§1 (право на справедливий розгляд) Конвенції скаржився на те, що суд першої інстанції провів провадження за наклеп в закритому режимі.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Тімаков і ТОВ ІД Рубєж та Тімаков проти Росії» (заяви № 46232/10 і 74770/10) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту