Справа «Тімаков проти Росії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Вересня 2020
|
1 650
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 247, (2020)
08. 09.2020

Timakov і OOO ID Rubezh та Timakov проти Росії (№ 46232/10 і 74770/10)

Заявниками є Володимир Вікторович Тімаков, громадянин Росії, редактор, і видавництво, в якому він має акції, OОO ІД Рубєж, засноване в Тулі (Російська Федерація). Компанія-заявник редагувала та видавала місцеву газету «Засічний рубіж».

Справа стосувалася двох проваджень за наклеп, відкритих проти заявників колишнім губернатором Тульської області у відповідь на новини, в яких була висловлена думка, що він був корупціонером.

В першому провадженні губернатор скаржився на публікацію в травні 2009 року статті, написаної паном Тімаковим у газеті «Засічний рубіж», в якій стверджувалося про корупцію в офісі губернатора.

Губернатор відкрив друге провадження  у зв’язку з публікацією в квітні 2009 року на місцевому веб-сайті новин «Тульські новини, в якій цитували пана Тімакова, який вказав, що губернатор заслуговував на найвищу оцінку за корупцію.

Національні суди винесли рішення проти заявників в обох провадженнях. Звертаючи особливу увагу на важливість статусу губернатора як «найвищої посадової особи Тульської області» вони виявили, що висловлювання в статті та інтерв’ю з паном Тімаковим були неправдивими і дискредитували губернатора.

Суди присудили губернатору 2 000 000 російських рублів (близько 50 000 євро) відшкодування збитків. Компанія-заявник була ліквідована, а служба судових приставів вирішила накласти арешт на предмети домашнього вжитку пана Тімакова під час наступної процедури правозастосування, оскільки в них не було достатньо коштів для виплати присудженої компенсації.

Паралельно губернатор відкрив кримінальне провадження за наклеп проти пана Тімакова у зв’язку з заявами, які були визнані наклепницькими у другому цивільному провадженні. В кінцевому підсумку воно було припинене в 2010 році через відсутність елементів, що свідчать про скоєння злочину.

В 2011 році губернатора було звільнено з посади на підставі звинувачень у хабарництві. В 2013 році він був визнаний винним в отриманні хабарів та засуджений до дев’яти років і шести місяців позбавлення волі.

Покладаючись на статтю 10 (свобода вираження поглядів) Європейської конвенції заявники скаржилися на рішення національних судів проти них стверджуючи, що вони надавали посилений захист репутації губернатора не враховуючи позицію пана Тімакова як журналіста та члена регіонального законодавчого органу, який коментував питання, що викликають інтерес суспільства.

Також покладаючись на статтю 6§1 (право на справедливий розгляд) заявники скаржились на те, що суд першої інстанції провів перше провадження за наклеп в закритому режимі.

Порушення статті 10

Порушення статті 6§1

Справедлива сатисфакція:  1 542 євро пану Tiмакову відшкодування моральної шкоди і 9 750 євро пану Тімакову  і 2 925 євро пану Леонову відшкодування моральної шкоди і 5 410 євро пану Tiмакову відшкодування видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту