Викрадення дитини подружжям: навіть рішення суду може виявитися недостатнім

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

22 Грудня 2020
|
3 365
|

рішення ЄСПЛ у справі «Махмудова проти Росії»

Коли один із подружжя забирає дитину, повернути її, навіть за наявності позитивного рішення суду, може виявитися непростим завданням. І в разі, якщо навіть виконавча служба виявляється нездатною забезпечити це, можна розраховувати хіба що на компенсацію моральної шкоди.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Махмудова проти Росії» (№ 61984/17), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В громадянки Естонії Амінат Махмудової та її чоловіка, громадянина РФ, народилося двоє дітей, які певний час мешкали в обох країнах. Але чоловік без згоди дружини вивіз дітей до Росії і Махмудова відкрила провадження відповідно до Гаазької конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

За наслідками провадження жінка розірвала шлюб та отримала опіку над дітьми. Згідно з рішенням російського суду, яке набрало законної сили, чоловікові було наказано повернути дітей та здати їхні паспорти. Але той усіляко уникав виконання судового рішення.

А. Махмудова подала запит до Федеральної служби судових приставів для забезпечення виконання рішення. Вона також оскаржила рішення регіональних судових приставів, стверджуючи про їхню упередженість. Але чергова спроба виконати рішення суду також виявилася марною.

Пізніше жінка відкрила провадження для передачі дітей під її опіку в світлі відмови чоловіка від співпраці. Ця заява була відхилена. І таке рішення суду було підтримане вищими судами.

Тоді А. Махмудова звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на  ст. 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вона скаржилася на те, що нездатність органів влади Росії забезпечити повернення її дітей порушила її права.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 8 Конвенції та присудив 12,5 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Махмудова проти Росії» (№ 61984/17) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту