Вічному в’язню Гуантанамо сплатили €100 тис. через три роки після рішення ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

10 Січня 2022
|
358
|

Рішення ЄСПЛ у справі «Абу Зубайда проти Литви»

Литва сплатила 100 тис. євро ув’язненому Гуантанамо Абу Зубайді, відомому як вічний в’язень, в якості компенсації відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 31 травня 2018 року.

Про факт виконання рішення ЄСПЛ у справі «Абу Зубайда проти Литви» повідомило видання «The Guardian».

А.Зубайду захопили в Пакистані через шість місяців після терактів 11 вересня 2001 року. У Центральному розвідувальному управлінні та в адміністрації президента США намагалися виправдати катування тим, що чоловік був дуже високою фігурою в Аль-Каїді. Втім, виявилося, що він не був членом організації і йому ніколи не висували звинувачення в причетності до терактів 11 вересня.

У «ECHR. Ukrainian Aspect» нагадують, що в Європейському суді з прав людини справа розглядалася в контексті тверджень про те, що Литва дозволила Центральному розвідувальному управлінню Сполучених Штатів Америки перевезти його на свою територію відповідно до таємної програми і дозволила йому бути підданим жорстокому поводженню та свавільному триманню під вартою у «таємній в’язниці» ЦРУ. А.Зубайда також скаржився на те, що Литва не провела ефективне розслідування його тверджень.

У цій справі ЄСПЛ не мав доступу до заявника, оскільки органи влади США все ще тримали його в дуже суворих умовах. Тому високі судді змушені були встановити факти з інших джерел. Зокрема, Суд отримав ключову інформацію зі звіту Комітету Сенату США про катування ЦРУ, який був виданий у грудні 2014 року. Також було заслухано свідчення експертів.

Зрештою ЄСПЛ постановив, що у справі заявника мало місце порушення статті 3 Конвенції (заборона катування) через нездатність уряду ефективно розслідувати його твердження та через співучасть у діях ЦРУ, які викликали жорстоке поводження, а також порушення статті 5 (право на свободу та безпеку), статті 8 (право на повагу до приватного життя) та статті 13 (право на ефективний засіб судового захисту) разом зі статтею 3 Конвенції.

Суд зазначив, що Литва розміщувала таємні в’язниці ЦРУ протягом періоду з лютого 2005 року до березня 2006 року, а також те, що заявник перебував там під вартою і національним органам влади було відомо, що ЦРУ буде піддавати його поводженню, яке суперечить Конвенції.

Литва також дозволила перевезти його в іншу установу ЦРУ для тримання під вартою в Афганістані піддаючи його жорстокому поводженню.

Було констатовано, що заявник знаходився в межах юрисдикції Литви і країна була відповідальною за порушення його прав згідно з Конвенцією.

У 2018 році ЄСПЛ також рекомендував Литві якнайшвидше завершити повне розслідування справи А.Зубайди і, якщо необхідно, покарати будь-яких відповідальних осіб. Наприкінці Суд постановив, що країна також повинна подавати додаткові заяви до Сполучених Штатів для того, щоб скасувати або обмежити наслідки порушень його прав.

Представники А.Зубайди оцінили факт виплати компенсації як ознаку того, що США пом’якшують позицію у питанні довічників. Адвокати переконані, що США могли б утримати Литву від виплати коштів, але не зробили цього.

Журналісти The Guardian також звертають увагу на те, що виплата коштів сталася за кілька днів до 20-ї річниці військової в’язниці в Гуантанамо, яка прийняла своїх перших ув’язнених 11 січня 2002 року.

Про позицію ЄСПЛ у цій та інших справах можна ознайомитися у тематичному огляді «Тероризм і Європейська конвенція з прав людини» у перекладі члена Комісії з питань правової реформи при Президентові України, д.ю.н. Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука, к.ю.н. Олени Дроздової.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту