Складність розслідування злочину не виправдовує тривале тримання підозрюваного під вартою

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

2 Квітня 2019
|
3 097
|

рішення ЄСПЛ у справі «Велечка та інші проти Литви»

Попри доведення вини особи та її засудження до тривалого терміну ув’язнення вироком суду, тривалість досудового розслідування може становити порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Велечка та інші проти Литви» (№ 56998/16, 58761/16, 60072/16, та 72001/16), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Саулюс Велечка, Норбертас Тучкус, Аудрюс Петкаускас та Тадас Петрошіус були заарештовані в січні 2013 року за підозрою у володінні та розповсюдженні значної кількості наркотичних засобів та участі в організованій злочинності.

Обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою суди систематично продовжували через ризик переховування заявників та (або) повторного вчинення злочинів. Суди засновували ці рішення на серйозності обвинувачення проти них, попередні засудження та відсутність офіційного працевлаштування. Під час досудового слідства, яке тривало майже рік і шість місяців, суди також посилалися на необхідність використання додаткових слідчих дій, які містили численні звернення про допомогу з-за кордону для отримання доказів.

Справу було передано в суд у липні 2014 року. Після 41 слухання, в які були залучені 13 обвинувачених і 85 свідків, в тому числі після численних відстрочок або скасувань переважно з процедурних причин, обвинувальний вирок було оголошено в грудні 2017 року. Величка був засуджений до 14,5 років ув’язнення, інші отримали вироки до 13 років ув’язнення.Наразі триває провадження в апеляції.

Разом із тим, засуджені поскаржилися до ЄСПЛ на тривалість їх тримання під вартою, яка, на їх погляд, була надмірною. Вони послалися на ч. 3 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, згідно з якою кожен, кого заарештовано або затримано, має негайно постати перед суддею чи іншою посадовою особою, якій закон надає право здійснювати судову владу, і йому має бути забезпечено розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ч. 3 ст. 5 Конвенції на присудив 6,6 тис. євро кожному заявнику як компенсацію моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Велечка та інші проти Литви» (№ 56998/16, 58761/16, 60072/16, та 72001/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту