Неможливість отримати процесуальний статус потерпілого ЄСПЛ оцінив у €12 тис.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

19 Серпня 2020
|
2 847
|

потерпілий. рішення ЄСПЛ у справі справа «Ваньо Тодоров проти Болгарії»

Ваньо Петков Тодоров виявив тіло померлого брата на подвір’ї його будинку. Поліція, яка негайно розпочала розслідування, вийшла на сусіда, який (як показали свідки) сперечався напередодні із жертвою і вдарив його палицею.

Тодоров брав активну участь у розслідуванні справи. Зокрема, він вказував на певні нез’ясовані обставини, а саме, зникнення деяких предметів з будинку брата. Водночас, поліція кваліфікувала злочин як убивство та завершила досудове розслідування.

Тоді Тодоров звернувся до прокуратури із скаргою не неможливість отримати процесуальний статус у справі та клопотав про перекваліфікацію злочину на розбій із пограбуванням за обтяжуючих обставин з убивством. Він наполягав на тому, що розслідування було неповним. Прокуратура відмовила у задоволенні клопотання пославшись на практику Верховного суду країни, згідно з якою потерпілим у справі міг бути визнаний лише спадкоємець, якому була завдана моральна шкода внаслідок правопорушення, а саме чоловік або дружина, батьки та діти жертви.

Під час першого судового засідання у цій справі Тодоров подав клопотання про залучення його до справи, в тому числі, як цивільного позивача, вимагаючи відшкодування збитків за предмети, які, як він стверджував, були викрадені з будинку брата. Але суд, встановивши, що Тодоров був єдиним спадкоємцем загиблого, тим не менш відхилив це клопотання, пославшись на позицію Верховного суду з цього питання. Оскарження такого рішення успіху не мало. Зрештою підозрюваний у злочині був визнаний винним та засуджений до 10 років позбавлення волі.

Тодоров звернувся до Європейського суду з прав людини, передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Посилаючись на статтю 2 (право на життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на те, що розслідування було неповним, а також на те, що національні суди відмовилися надати процесуальний статус у кримінальному провадженні у зв’язку з вбивством брата стверджуючи, що йому таким чином перешкоджали брати участь в провадженні та вимагати відшкодування збитків за його втрату внаслідок смерті.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 2 Конвенції в частині розслідування та постановив компенсувати моральну шкоду, завдану заявникові, у розмірі 12 тис. євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Ваньо Тодоров проти Болгарії» (№ 31434/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту