Чи є моральний примус формою тероризму?

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

11 Грудня 2019
|
1 695
|

рішення ЄСПЛ у справі «Пармак та Бакір проти Туреччини»

Національні суди побачили у маніфесті партії та її періодичних виданнях елементи морального примусу та насильства та кваліфікували дії членів партії з поширення листівок як тероризм.

Чи виправдане таке широке тлумачення закону, – Європейський суд з прав людини досліджував у справі «Пармак та Бакір проти Туреччини» (№ 22429/07 та 25195/07), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В рамках розслідування розповсюдження листівок партії більшовиків Північного Курдистану/Туреччини були заарештовані Серафетін Пармак та Мехмет Бакір. Хоча вони і заперечували свою причетність до партії, водночас стверджували, що ця організація не була причетною до насильства, тому не була терористичною (такою її визнали пізніше в ході кримінального провадження).

В 2006 році національні суди визнали підозрюваних винними в членстві в незаконній організації та засудили їх до позбавлення волі. Вирок був заснований рішенні Управління загальної безпеки, в якому партія була віднесена до категорії терористичної організації, кінцевою метою якої була збройна революція в Туреччині. Також як докази були використані листівки, маніфест і періодичні видання організації, вилучені під час обшуків.

Визнаючи осіб винними, суди послалися на законодавство із змінами, внесеними під час розслідування, яке визначало тероризм як дії, вчинені із застосуванням насильства та примусу. Хоча члени організації не вдавалися до фізичного насильства, вони застосовували «моральний примус» або залякування у документах партії, що і складало форму насильства.

Пармак та Бакір звернулися до Європейського суду з прав людини. Посилаючись, зокрема, на статтю 7 (відсутність покарання без закону) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, заявники скаржилися на те, що їх засудження було засноване на надто широкому тлумаченні визначення тероризму, зокрема, тому, що до насильства, яке є складовою частиною терористичного злочину, міг бути доданий моральний примус.

Суд у Страсбурзі констатував порушення конвенційних гарантій.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Пармак та Бакір проти Туреччини» (№ 22429/07 та 25195/07) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту