Церква не може обмежувати політ фантазії у рекламі презервативів

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

30 Липня 2021
|
2 188
|

рішення ЄСПЛ у справі «Гачечиладзе проти Грузії»

В плюралістичному демократичному суспільстві ті, хто обирає свободу релігії, повинні прийняти і змиритися з запереченням іншими їх релігійних переконань.

На це звернув увагу Європейський суд з прав людини у справі «Гачечиладзе проти Грузії» (№ 2591/19), повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Компанія Aiisa, що випускає презервативи, використала спірний з етичної сторони маркетинговий хід. На упаковці своєї продукції вона стала використовувати написи і зображення, пов’язані з історичними персонами Грузії або релігійною тематикою.

Національні суди встановили, що чотири з дизайнів, які вона використовувала в соціальних мережах та на пакуванні презервативів, порушували моральні норми і були неетичною рекламою. У зв’язку із цим власник компанії Ананія Гачечиладзе в адміністративному порядку була оштрафована на суму, еквівалентну 160 долларів США. Також було заборонено використання зображень в рекламі презервативів у майбутньому.

Жінка звернулася до ЄСПЛ. Посилаючись на ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вона стверджувала, що рекламувала використання презервативів та безпечних статевих зносин у суспільстві, в якому статеве життя та статеве виховання, на її думку, вважалося табу, та скаржиться на провадження проти неї та заборону використовувати чотири дизайни.

Суд у Страсбурзі взяв до уваги те, що у визначенні легітимного балансу між цінностями, закріпленими у Конституції Грузії та Конвенції, на рішення національних судів істотно вплинули погляди на етичні питання представників Грузинської православної церкви.

Але такий підхід суперечить встановленому Конституційним судом Грузії стандарту, згідно з яким неприпустимо нав’язувати етичні норми або світогляд конкретної особи або групи осіб іншим групам суспільства за допомогою державних інститутів, в тому числі суду.

Це також суперечить міжнародним стандартам. В плюралістичному демократичному суспільстві ті, хто вибирає свободу релігії, повинні прийняти і змиритися з запереченням іншими їх релігійних переконань.

Отже, дійшов висновку ЄСПЛ, рішення національних судів не були релевантними та достатньо обгрунтованими для виправдання втручання у свободу вираження поглядів.

Тож конвенційні гарантії у цій справі були порушені.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Гачечиладзе проти Грузії» (№ 2591/19) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Про цю справу можна також почитати в інформаційному бюлетені з прецедентного права ЄСПЛ за липень 2021 року.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту