Заклик палити ментів – провокаційна метафора чи екстремізм? ЄСПЛ висловився щодо меж свободи вираження поглядів

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

30 Серпня 2018
|
2 564
|

рішення у справі «Савва Терентьєв проти Росії»

Поліція повинна проявляти особливо високу терпимість до образливих висловлювань, якщо тільки такі підбурливі висловлювання не можуть спровокувати неминучі протиправні дії щодо їх персоналу і не піддають їх реальній небезпеці фізичного насильства.

Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Савва Терентьєв проти Росії», передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Терентьєв був засуджений за статтею екстремізм за коментар в LiveJournal, який розпалював ненависть і насильство по відношенню до співробітників поліції. Коментар до публікації про обшук офісу газети, яка підтримувала кандидата від опозиції, зокрема, містив пасаж про урочисте спалювання «невірних ментів» і відсилав до практики нацистів в концентраційних таборах.

Захист Терентьєва направив скаргу в Європейський суд з прав людини.

В ЄСПЛ відзначили, що не кожне зауваження, яке може бути сприйняте як образливе, виправдовує кримінальне засудження у вигляді ув’язнення.

Судді зауважили, що тільки шляхом ретельного вивчення контексту, в якому були висловлені образливі слова, можна провести відмінність між шокуючими формулюваннями, що захищаються статтею 10 Конвенції, і тими, які виходять за межі терпимості в демократичному суспільстві.

У Страсбурзі констатували, що коментар Терентьєва показує його внутрішній опір і неприйняття зловживань владою поліцією і відображає його скептичний і саркастичний погляд на моральні і етичні норми співробітників поліції. Розглянуті в цьому ракурсі заяви можна розглядати як різку критику нинішнього стану справ в поліції.

Суд зазначив, що пасаж про урочисте спалювання «невірних ментів» як в печах Аушвіца особливо агресивний. Однак немає впевненості в тому, що, це могло бути витлумачено національними судами як заклик до фізичного винищення. Швидше фраза використовувалася як провокаційна метафора, яка відчайдушно підтверджувала бажання бачити поліцію очищеною від корумпованих офіцерів («невірних поліцейських»), і була емоційним закликом вжити заходів з метою поліпшення ситуації.

В ЄСПЛ зробили застереження, що дану позицію не варто розглядати як схвалення формулювання, використаного Терентьєвим. Особливо впадає в око посилання на концентраційні табори Освенцима і на практику нацистів як приклад, який слід наслідувати. Зокрема, можна стверджувати, що такі заяви можуть образити тих, хто пережив Голокост, і особливо тих, хто втік з Освенцима. Однак питання про захист прав осіб, які пережили Голокост, національними судами не використовувати як підставу для засудження Терентьєва.

Звернення до поняття знищення вогнем саме по собі також не може розглядатися як підбурювання до будь-яких незаконних дій, включаючи насильство. Суд вже раніше визнав, що символічні акти такого роду можуть бути витлумачені як вираження невдоволення і протесту, а не заклик до насильства. В даному випадку пасаж про церемоніальне спалювання невірних поліцейських може розглядатися як провокаційна метафора, символ очищення поліції від корумпованих співробітників, а не як фактичний заклик до насильства. Стаття 10 захищає не тільки зміст виражених ідей та інформації, але також форму, в якій вони передаються.

На думку суду, будучи частиною сил безпеки держави, поліція повинна проявляти особливо високу терпимість до образливим висловлюванням, якщо тільки такі підбурливі висловлювання не можуть спровокувати неминучі протиправні дії щодо їх персоналу і не піддають їх реальній небезпеці фізичного насильства.

З урахуванням цього ЄСПЛ констатував факт порушення ст. 10 Конвенції з прав людини та основоположних свобод, зобов’язавши РФ компенсувати судові витрати. Разом із тим, вимогу про компенсацію моральної шкоди було відхилено.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту