За Конвенцією адміністративне покарання дорівнює кримінальному: ВС виконав рішення ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

19 Листопада 2021
|
1 490
|

адміністративне покарання дорівнює кримінальному. чернов проти україни

Застосування судом адміністративного стягнення за вчинення проступку тотожне покаранню (засудженню) у порядку кримінального провадження. А відповідна постанова суду – вироку.

Велика Палата Верховного Суду переглянула рішення попередніх судових інстанцій з підстави встановлення Європейським судом з прав людини факту порушення державою міжнародних зобов’язань у справі «Чернов проти України», повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

Відповідна Постанова у справі № 1-464/2008 з’явилася у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Пан Чернов, перебуваючи в громадському місці у стані алкогольного сп`яніння, висловлювався нецензурною лайкою, на зауваження працівників міліції реагував агресивно, брутально лаявся в їх бік, намагався вчинити бійку, чим порушив громадський спокій та образив людську гідність і мораль.

Постановою судді Зарічного районного суду м. Суми від 21 червня 2007 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173 (дрібне хуліганство) КУпАП  та піддано адміністративному стягненню у виді адміністративного арешту на строк три доби.

Прокурор, вважаючи, що дії особи містять ознаки злочину, подав протест на цю постанову, тому що заявникові пред’явлено обвинувачення за ч. 3 ст. 296 КК України.

6 лютого 2008 року суддя місцевого суду задовольнив протест прокурора, скасував постанову у справі та закрив провадження у справі про адміністративне правопорушення. Апеляційний суд залишив це судове рішення без змін.

При цьому вироком цього ж суду від 29 грудня 2008 року особу було визнано винною у вчиненні хуліганства, передбаченого ч. 3 ст. 296 КК України, та засуджено до покарання у виді позбавлення волі на строк два роки один місяць.

Апеляційний суд змінив вирок місцевого суду в частині покарання та позбавив особу волі на строк два роки. Верховний Суд України відмовив у перегляді цього судового рішення.

Тоді чоловік звернувся до Європейського суду з прав людини, який рішенням від 10 грудня 2020 року констатував порушення ст. 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з тим, що заявника двічі було притягнуто до суду та покарано за одне й те саме правопорушення.

Переглядаючи рішення судів, Велика Палата ВС констатувала, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. А за висновком ЄСПЛ, адміністративне правопорушення «дрібне хуліганство», передбачене ст. 173 КУпАП, підпадає під визначення «кримінальна процедура» у розумінні ст. 4 Протоколу № 7 Конвенції. Тому порушена кримінальна справа щодо особи підлягає закриттю, а всі судові рішення скасуванню.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту