Зважаючи на практику ЄСПЛ, українські судді погоджуватимуть графіки судових засідань зі сторонами

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

3 Жовтня 2018
|
6 240
|

З урахуванням практики ЄСПЛ українські судді погоджуватимуть графіки судових засідань зі сторонами

З метою забезпечення кожному захисту його прав, свобод та інтересів упродовж розумних строків та уникнення порушень статті 6 Конвенції рекомендовано суддям організовувати розгляд судових справ у межах чинного процесуального законодавства, а також затверджувати після обговорення зі сторонами, ураховуючи їх зайнятість, та фіксувати графіки засідань, встановлювати відповідні строки для виконання процесуальних дій.

Таке положення містить пункт 8 резолюції Ради суддів України, Ради прокурорів України та Ради адвокатів України «Професійна етика правосуддя», ухваленої за підсумками спільного засідання, що проходило нещодавно у Києві.

Пропозицію доповнити резолюцію таким пунктом уніс та обгрунтував під час засідання президент Спілки адвокатів України Олександр Дроздов, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Оскільки суди при розгляді справ застосовують як джерело права практику ЄСПЛ, експерт нагадав рішення у справі «Бартая проти Грузії», де було констатоване порушення статті 6 (право на справедливий суд) Конвенції через відмову національного суду перенести засідання за клопотанням адвоката, що брав участь в іншому процесі.

«Саме тому варто було б рекомендувати суддям організовувати розгляд судових справ таким чином, аби графіки засідань затверджувалися після попереднього обговорення зі сторонами, — зауважив О.Дроздов. — «У рамках чинного процесуального законодавства цілком можливо погоджувати графіки засідань, виконання процесуальних дій, які б, наприклад, виокремлювали процесуальні стадії, встановлювали для них розумні та відповідні строки та визначали способи та строки для подачі письмових та усних клопотань та доказів. Такий підхід сприятиме дотриманню розумних строків розгляду справ».

На позитивний іноземний досвід у цьому напрямі раніше також звертала увагу суддя ВС Наталія Антонюк. У Латвії судді, плануючи засідання, мають електронні календарі зайнятості адвоката. Це дозволяє призначати справи так, аби уникнути накладок у роботі адвокатів і, як наслідок, зривів судових засідань.

Ця пропозиція була підтримана головою НААУ РАУ Лідією Ізовітовою та знайшла відображення у фінальній версії резолюції спільного засідання.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту