ЄСПЛ: залежних експертів не буває

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

4 Червня 2018
|
3 718
|

Рішення ЄСПЛ у справі «Девінар проти Словенії»

Європейський суд з прав людини не знайшов порушення статті 6 §1 (право на справедливий суд) у рішеннях національних судів, заснованих на думках фахівців, призначених лише однією із сторін спору, та у відмові призначити незалежного експерта.

Відповідний прес-реліз рішення у справі «Девінар проти Словенії» (№ 28621/15) оприлюднено на сайті ЄСПЛ, передає  інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Жінка, що була визнана частково недієздатною, подала запит про отримання пенсії у зв’язку з інвалідністю. Фахівці, які оглядали її і її медичні записи, виявили, що вона не мала фізичного недоліку і її заяву було відхилено.

Відкриті судові провадження з оскарження адміністративних рішень не мали успіху, а конституційна скарга взагалі не була прийнята до розгляду. Національні суди обгрунтували власну позицію на висновках експертів щодо попередніх адміністративних рішень, а також на власному спостереженні за заявницею під час дебатів сторін у її справі.

Обґрунтовуючи скаргу до ЄСПЛ, жінка стверджувала про порушення статті 6 §1 (право на справедливий суд): рішення національних судів у її справі були несправедливими, оскільки вони були засновані на думках фахівців, призначених її протилежною стороною у провадженні, а також те, що вони відмовилися призначити незалежного експерта.

Втім, ЄСПЛ не погодився з такою позицією і констатував відсутність порушення.

Прикметно, що визначаючи гарантії незалежності судового експерта та правильності його висновку, Закон України «Про судову експертизу» (ст.4) передбачає необхідність існування установ судових експертиз, незалежних від органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування та суду.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Девінар проти Словенії» (№ 28621/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту