ЄСПЛ вкотре нагадав українським судам про необхідність обґрунтовувати рішення

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

9 Липня 2019
|
2 693
|

ЄСПЛ у справі «Котенко та інші проти України» (заяви № 2575/09 та 3 інші)

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов’язує національні суди обґрунтовувати свої рішення. Але цей обов’язок не можна розуміти як вимогу надання детальної відповіді на кожен аргумент і питання дотримання цієї вимоги може розглядатися лише з урахуванням обставин справи.

Ці принципи вже застосовувалися в ряді справ проти України, в яких ЄСПЛ встановлював порушення пункту 1 статті 6. На них суд у Страсбурзі вкотре наголосив у своєму рішенні у справі «Котенко та інші проти України» (заяви № 2575/09 та 3 інші), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Громадяни України (усього за чотирма провадженнями) після вичерпання національних засобів захисту поскаржилися до ЄСПЛ на те, що їхні аргументи не були належним чином розглянуті судами, що є порушенням пункту 1 статті 6 Конвенції.

Втім, уряд стверджував, що національні суди мають кращі можливості для тлумачення та застосування національного законодавства, а також для оцінки доказів у справах заявників. Він стверджував, що національні суди належним чином обґрунтували свої рішення, і тому заяви заявників були очевидно необґрунтованими.

ЄСПЛ наголосив, що відповідно до своєї давньої та усталеної прецедентної практики, він не повинен виступати в якості суду четвертої інстанції і, отже, ставити під сумнів дотримання пункту першого статті 6 Конвенції в рішеннях національних судів, якщо тільки їх висновки не є довільними або явно необґрунтованими.

Розглянувши заяви, високі судді встановили порушення конвенційних гарантій у трьох справах та зобов’язали Україну виплатити компенсацію за завдану моральну шкоду.

Докладно з правовою позицією ЄСПЛ у справі «Котенко та інші проти України» (заяви № 2575/09 та 3 інші) можна ознайомитися, переглянувши повний текст рішення у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, кандидата юридичних наук, доцента Віктора Янишена, директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової, Яни Токар та Богдана Трофімова.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту