ЄСПЛ присудив виплатити 20 тис. євро кожному активісту, звинуваченому у виготовленні коктейлю Молотова

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

2 Липня 2018
|
3 680
|

рішення у справі «Рашад  Хасанов та інші проти Азербайджану»

Матеріали про звинувачення активістів у виготовленні коктейлів Молотова, на які посилалися правоохоронні органи Азербайджану, не відповідали мінімальному стандарту Конвенції щодо надання обґрунтованої підозри для арешту осіб та її утримання їх під вартою.

Такий висновок зробив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Рашад  Хасанов та інші проти Азербайджану», передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Активісти були заарештовані Міністерством з національної безпеки за звинуваченнями у володінні наркотиками та коктейлями Молотова. Також їх було звинувачено в плануванні підбурювання до насильства та заворушень.

Правоохоронні органи стверджували, що частина активістів виготовили 22 коктейлі Молотова та надали їх членам громадської організації, які були арештовані раніше. Активісти безуспішно подали апеляції проти рішень про тримання під вартою. Також вони стверджували про політично мотивовані звинувачення.

Посилаючись на статтю 5 §§ 1 (c) та 3 (право на свободу та безпеку/право на судовий  розгляд протягом розумного строку або звільнення під час провадження) Конвенції активісти звернулися до ЄСПЛ зі скаргою на відсутність обґрунтованої підозри, що вони скоїли будь-який злочин, а також на те, що суди не забезпечили належні підстави для їх тривалого утримання під вартою.

Суд у Страсбурзі зазначив, що у розслідуванні на національному рівні обвинувачення у виготовленні коктейлів Молотова були сформульовані однаково для всіх осіб. Крім того, органи розслідування не вказали докладно, звідки заявники отримали матеріали для легкозаймистих речовин, які самі по собі не підпадають під дію статті Кримінального кодексу, відповідно до якої проти них було висунуте обвинувачення, яке стосується вибухових речовин. Обвинувачення не були змінені навіть тоді, коли у висновку експертів було виявлено, що лише два з коктейлів Молотова могли розглядатися як вибухові пристрої.

За підсумками вивчення справи Суд встановив, що матеріали, на які посилалися національні органи влади, не відповідали мінімальному стандарту Конвенції надання обґрунтованої підозри на виправдання арешту особи та її утримання під вартою, і тому права заявників були порушені.

Також ЄСПЛ відхилив аргументи представника Уряду стосовно того, що обвинувачення не було політично мотивованим, оскільки заявники були лідерами опозиції. Вони були членами однієї з найбільш активних молодіжних організацій в країні, яка організовувала протести, і їх арешт відбувся незабаром після серії демонстрацій.

З огляду на факти та обставини справи, в тому числі звіти міжнародних організацій з прав людини про придушення протестів громадянського суспільства в Азербайджані Суд встановив, що метою арешту і утримання заявників під вартою було примушування мовчати і покарання їх за активну участь у роботі опозиційної громадської організації.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Рашад  Хасанов та інші проти Азербайджану» (заяви № 48653/13, 52464/13, 65597/13 та 70019/13) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту