ЄСПЛ поклав відповідальність за отруєння екс-співробітника КДБ в Лондоні на Росію

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

21 Вересня 2021
|
1 204
|

рішення ЄСПЛ у справі «Картер проти Росії»

Поза всяких розумних сумнівів вбивство колишнього співробітника Комітету державної безпеки СРСР Олександра Литвиненка, який втік до Лондона і проживав там, було скоєно представниками російських спецслужб.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Картер проти Росії» (заява № 20914/07), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect» з посиланням на портал PRAVO.ru.

Олександр Литвиненко працював на КДБ і ФСБ, потім втік до Сполученого Королівства, де йому було надано притулок. Там він повідомив про деякі операції спецслужб. У 2006 році він помер від отруєння радіоактивним полонієм-210 в Лондоні.

Британські слідчі встановили, що вбивство скоїли росіяни Андрій Луговий і Дмитро Ковтун, які зустрічалися з Литвиненком: після зустрічей з ними були знайдені сліди полонію. Суд встановив, що обвинувачені діяли за завданням російських спецслужб.

Британія запросила екстрадицію Лугового і Ковтуна, але Росія відмовилася це зробити. Росія не надала достовірних спростувань даних слідства і сама не провела ефективного розслідування.

Вдова Марія Анна Картер (раніше Марина Литвиненко) звернулася до ЄСПЛ в 2007 році, посилаючись на ст. 2 («Право на життя») і 3 ( «Заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження») Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд у Страсбурзі спочатку ухвалив, що Росія безпідставно не надала запитані матеріали. Хоча уряд надав короткий опис зроблених слідчих дій, суд вказав, що не було представлено жодних документальних доказів, що підтверджують їх претензії.

Суд визнав встановленим поза всяких розумних сумнівів, що вбивство було скоєно Луговим і Ковтуном. Складна операція із закупівлі рідкісного смертельної отрути, організація поїздок і неодноразових спроб введення отрути вказує, що Литвиненко був ціллю операції. При цьому і Ковтун, і Луговий були співробітниками спецслужб і не мали власних мотивів для вбивства Литвиненка.

Європейський суд вирішив, що влада РФ порушила ст. 2 ( «Право на життя») і ст. 38 («Зобов’язання надати все необхідне для розгляду справи») Конвенції.

Згідно із рішенням Росія тепер повинна виплатити вдові Олександра Литвиненка 100 тис. євро моральної шкоди та 22,5 тис. євро судових витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту