ЄСПЛ назвав ключове питання, яке слід вирішити у зв’язку з конфліктом на сході України, та відклав розгляд 4 тис. заяв

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

8 Січня 2019
|
2 900
|

ЄСПЛ назвав ключове питання, яке слід вирішити у зв'язку з конфліктом на сході України, та відклав розгляд 4 тис. заяв

Європейський суд з прав людини визначився з порядком обробки тисяч заяв від осіб, які подали скарги проти України або Росії, або проти обох країн у зв’язку з конфліктом на сході України.

Про це повідомив секретаріат ЄСПЛ, передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Заяви містять твердження про тримання осіб під вартою тією чи іншою державою, про яку йде мова, самопроголошеними Донецькою і Луганською народними республіками, а також  про знищення житла під час збройного конфлікту.

Ключове питання, яке необхідно вирішити в цих заявах, на думку ЄСПЛ, полягає в тому, чи Україна або Росія мають юрисдикцію відповідно до статті 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (обов’язок поважати права людини).

На сьогоднішній день Суд планує вирішити це питання у відповідній міждержавній справі «Україна проти Росії (Східна Україна)» (заява № 8019/16), в якій уряд України подає різні скарги на уряд Російської Федерації.

Для того, щоб заощадити якомога більше часу у ЄСПЛ вирішили, що уряди країн будуть повідомлені про будь-які пов’язані з ними окремі заяви, які не будуть оголошені неприйнятними або вилучені з реєстру справ з самого початку, паралельно з міждержавною справою для надання зауважень. Після отримання зауважень урядів і заявників у відповідь Суд має намір зареєструвати відкладення кожної справи до прийняття рішення у міждержавній справі для того, щоб матеріали були повними і готовими для якнайшвидшого прийняття постанови або рішення.

Зараз у Страсбурзі знаходиться понад 4000 окремих заяв, які, очевидно, є пов’язані з подіями в Криму або військовими діями на сході України.

Суд оголосив одну справу, «Лісний та інші проти України та Росії! (заяви №5355 / 15, 44913/15 та 50853/15) неприйнятним у липні 2016 року. Вони стосувалося обстрілу та пошкодження будинків заявників на сході України, але Суд визнав, що заяви не були обґрунтованими. Наступні 1170 подібно необґрунтованих справ були відхилені у 2016 році.

Суд все ще розглядає заяви від родичів жертв падіння літака Малайзійської авіакомпанії MH17 в липні 2014 року («Іоппа проти України» та три інші заяви, № 73776/14 та «Aйлей та інші проти Росії», № 25714/16); справу військовослужбовця жіночої статі Військово-повітряних сил України, яку утримували збройні угрупування в східній Україні і Росія протягом майже двох років («Савченко проти Росії», № 50171/14); та скарги ув’язненого режисера Олега Сенцова («Сенцов проти Росії», №. 48881/14).

Зараз очікують рішення п’ять міждержавних заяв України проти Росії:

– «Україна проти Росії (VIII)» (заява № 55855/18) стосовно подій у Керченській протоці в листопаді 2018 року.

– «Україна проти Росії (VII)» (заява № 38334/18) щодо передбачуваного політично мотивованого тримання під вартою та переслідування в судовому порядку громадян України за обвинуваченнями в скоєнні кримінального злочину.

– «Україна проти Росії (щодо Криму)» (заява № 20958/14).

– «Україна проти Росії (щодо Східної України)» (№ 8019/16).

– «Україна проти Росії (II)» (заява № 43800/14) щодо передбачуваного викрадення трьох груп дітей у Східній Україні та їх тимчасовий переїзд в Росію в трьох випадках між червнем і серпнем 2014 року.

Інша справа, «Україна проти Росії (III)» (№ 49537/14), була вилучена з реєстру справ після того, як уряд України повідомив, що не бажав продовжувати її.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту