ЄСПЛ наказав Польщі почекати з покаранням судді, що критикує судову реформу

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

9 Лютого 2022
|
1 142
|

Справа

Суддя кримінальної палати ВС Польщі Влодзімеж Врубель, який відомий критикою судової реформи у Польщі, звернувся до ЄСПЛ за захистом через триваюче провадження проти нього. Суд у Страсбурзі застосував тимчасові заходи відповідно до правила 39 Регламенту.

Відповідний прес-реліз розміщено на сайті ЄСПЛ, повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2020 році пан Врубель був співдоповідачем у резолюції Верховного суду Польщі. В ній, серед іншого, стверджувалося, що Дисциплінарна палата Верховного суду не була «незалежним судом, створеним законом», з огляду на участь оновленої Національної ради юстиції у порядку призначення суддів до цієї палати.

У березні 2021 року прокуратура почала вимагати зняття імунітету з судді в рамках притягнення його до відповідальності за звинуваченням у недбалості щодо судового рішення, винесеного у кримінальній справі.

Хоча Дисциплінарна палата Верховного Суду відхилила це клопотання, прокуратура подала апеляцію, яка має розглядатися сьогодні, 9 лютого.

Напередодні Врубель звернувся до Європейського суду. Посилаючись на ст. 6 (право на справедливий суд) і ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він попросив застосувати правило 39 його Регламенту. А саме – призупинити процесуальні дії, що тривають проти нього в Дисциплінарній палаті Верховного суду, доки Уряд повністю не виконає розпорядження Суду Європейського Союзу від 14 липня 2021 року (справа № C-204/21R) та рішення суду від 15 липня 2021 року (справа № C-791/19) або призначить колегію суддів Верховного суду, рекомендовану Національною радою юстиції, що діяла до 6 березня 2018 року для розгляду його справи (до судової реформи).

Врубель стверджував, що ухвалене проти нього рішення може призвести до його відсторонення, завдати шкоди його репутації, спричинити введення обмежувальних запобіжних заходів та створити негативний прецедент для інших суддів.  Він також згадав про триваючу кризу верховенства права в Польщі.

У ЄСПЛ вирішили вказати Польщі, що держава-відповідач має забезпечити, аби провадження щодо зняття судового імунітету з пана Врубеля відповідало вимогам «справедливого судового розгляду», як це гарантується статтею 6 Конвенції, зокрема вимогам «незалежний і неупереджений суд, створений законом» (див. Reczkowicz проти Польщі, № 43447/19), і що Дисциплінарна палата не має приймати жодного рішення щодо його імунітету до остаточного розгляду його скарг у Страсбурзі.

Суд також вирішив негайно повідомити про прийняті заходи Комітет міністрів.

Заявнику надано один місяць, аби подати заяву відповідно до статті 34 (право на індивідуальне звернення) Конвенції.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту