ЄСПЛ легалізував перехоплення телекомунікацій без судового дозволу

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

30 Травня 2018
|
5 732
|

Справа «Свєтіна проти Словенії»

Європейський суд з прав людини не побачив порушення статті 6§1 (право на справедливий суд) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у порушенні процедури збору доказів, які згодом були використані для засудження особи за вбивство.

Відповідний прес-реліз щодо рішення у справі «Свєтіна проти Словенії» (№ 38059/13) нещодавно оприлюднено на сайті ЄСПЛ, передає  інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

За обставинами справи пан Свєтина був визнаний винним у вбивстві за обтяжуючих обставин. Він подав апеляцію проти рішення до апеляційного верховного та конституційного суду, де стверджував, зокрема, що поліція незаконно отримала доступ до даних з його мобільного телефону та жертви, оскільки не мала дозволу суду про доступ до пристроїв.

Верховний суд підтвердив факт того, що поліція контролювала телекомунікації без дозволу суду, але зробив висновок, що отримані у такий спосіб докази в будь-якому випадку були б виявлені у інший спосіб. Відтак, їх неможливо було визнати неприйнятними.

Засуджений подав скаргу до ЄСПЛ, у якій обґрунтовував, що використання в кримінальному провадженні доказів, отриманих за допомогою перевірки його мобільного телефону, а також телефону жертви, порушили його права відповідно до статті 6 §1 Конвенції.

Втім, ЄСПЛ констатував відсутність порушення права на справедливий суд у даному випадку.

Прикметно, що згідно зі ст. 31 Конституції України обмеження права людини на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції допускається за сукупності чотирьох умов:

– винятки (обмеження) можуть бути встановлені лише судом;

– випадки мають бути передбачені законом;

– мета обмеження – запобігти злочинові чи з’ясувати істину під час розслідування кримінальної справи;

– якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Свєтіна проти Словенії» (№ 38059/13) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту