Янукович проти України: на що саме скаржиться екс-президент та що держава має надати до ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

3 Листопада 2021
|
644
|

рішення ЄСПЛ у справі

Європейський суд з прав людини взяв до розгляду заяву колишнього Президента України Віктора Януковича та поставив у зв’язку із цим кілька запитань державним органам України.

Рішення про комунікацію заяви №50744/15 було ухвалене ще 11 жовтня, втім оприлюднено на сайті ЄСПЛ лише 2 листопада, повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У рішенні зазначається, що заявник скаржиться за кількома статтями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а саме:

– за ст.2 (Право на життя) Конвенції  на те, що українські органи влади не провели ефективного розслідування замахів, про які повідомляли ЗМІ і про які його адвокат повідомив Генеральну прокуратуру 26 січня 2015 року;

за п. 1 ст. 6 (Право на справедливий суд) Конвенції на тривалість кримінального провадження, яке було порушено проти нього.

за ст. 6 §1 Конвенції на те, що українські суди не є ані незалежними, ані неупередженими і що на сьогоднішній день провадження, яке проводилося за його відсутності, не було справедливим;

за п. 2 ст. 6 Конвенції, на те, що осудливі заяви, які були зроблені державними службовцями, підривають презумпцію невинуватості.

У зв’язку із комунікацією заяви В.Януковича, Європейський суд з прав людини поставив такі запитання, на які має надати відповідь Укаїна:

  1. Беручи до уваги факти цієї справи, чи була держава зобов’язана відповідно до ст.2 Конвенції провести офіційне розслідування твердження заявника про низку замахів на його життя 21-22 лютого 2014 року?
  2. Якщо так, то чи відповідало розслідування, проведене органами влади, вимогам статті 2 Конвенції?
  3. Стосовно кримінального провадження, порушеного проти заявника – усі вони залишаються на стадії досудового розслідування приблизно через шість-сім років після відкриття справ – чи мало місце порушення вимоги про «розумний строк» ​​у розуміння ст. 6 § 1 Конвенції? З якої кримінальної справи, порушеної проти заявника, яка була дата її початку для обчислення тривалості провадження? І якою була дата закінчення?
  4. З огляду на те, що кримінальне провадження проти заявника перебуває на досудовій стадії, чи є скарги заявника на справедливість цього провадження та на незалежність та неупередженість судової влади відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції, а також на дію презумпції невинуватості відповідно до пункту 2 статті 6 Конвенції? Якщо ні, чи мало місце порушення пункту 1 статті 6 або пункту 2 статті 6 у цьому аспекті?
Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту