Як державна таємниця може впливати на спілкування підозрюваного з адвокатом дослідив ЄСПЛ

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

1 Серпня 2019
|
968
|

рішення ЄСПЛ у справі «М. проти Нідерландів» (заява № 2156/10)

Заборона розголошення секретної інформації може вплинути на можливість підозрюваного захищати себе, зокрема, в частині вільного спілкування з адвокатом та у судовому провадженні.

Це питання стало наріжним каменем під час розгляду справи «М. проти Нідерландів» (заява № 2156/10), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Особливий статус особи, яка працювала з державною таємницею, і була обвинувачена у її розголошенні, зумовив певні обмеження доступу до інформації національних судів та сторони захисту під час кримінального провадження. Фактично спілкування між підозрюваним і його адвокатом не було вільним, як зазвичай вимагали вимоги справедливого судового розгляду.

Обмеження полягали у забороні розголошення (навіть адвокату) інформації і звільнення підозрюваного від відповідальності за порушення цієї заборони лише у випадку необхідності захисту прав, гарантованих статтею 6 Конвенції.

У Страсбурзі наголосили, що це накладало на заявника тягар прийняття рішення без можливості отримати пораду адвоката стосовно того, чи розкривати факти, які ще не містилися в матеріалах справи. Адже особа таким чином ризикувала наступним переслідуванням.

Високі судді дійшли висновку, що від особи, яку звинувачують у серйозних кримінальних правопорушеннях, неможливо було очікувати, що вона зможе, без професійної консультації, зважити переваги повного розкриття обставин своєї справи адвокату порівняно з ризиком переслідування в судовому порядку.

За цих обставин ЄСПЛ встановив, що справедливість провадження була порушена втручанням у спілкування між заявником та його адвокатом. Відповідно, мало місце порушення частини 1 та п. «c» ч.3 ст. 6 Конвенції у цій частині.

З фабулою справи, також з повною аргументацією Євросуду можна ознайомитися, переглянувши текст рішення ЄСПЛ у справі «М. проти Нідерландів» (заява № 2156/10) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, начальника відділу дослідження проблем прокурорської діяльності у сфері міжнародного права та впровадження практики ЄСПЛ НДІ Національної академії прокуратури України Вероніки Плотнікової, директора Адвокатського бюро «Дроздова та партнери» Олени Дроздової, адвоката Юлії Корчевської.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту