Виграний суд щодо опіки над дітьми не гарантує сімейного життя. Залишається лише компенсація

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

14 Листопада 2019
|
2 523
|

рішення ЄСПЛ у справі «Мілованович проти Сербії»

Європейський суд з прав людини не здатен відновити сімейні стосунки з дітьми, втрачені через неналежне ставлення національних органів до виконання судових рішень. Втім може зобов’язати державу компенсувати завдану моральну шкоду.

ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Мілованович проти Сербії» (№ 56065/10), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Мір’яна Мілованович розлучилася зі своїм чоловіком у 2001 році, забравши з собою дітей. Наступного року екс-чоловік насильно відібрав їх і протягом наступних семи років жінка не мала можливості нормально з ними спілкуватися. Такий тривалий час, звісно, не міг не позначитися на емпатії – мати поступово ставала для них чужою.

Не мало належного ефекту і рішення суду на користь жінки про виключну опіку та передачу їй дітей (процес тривав близько трьох років). Фактично рішення було банально проігнороване.

Протягом багатьох років пані Мілованович мала одиночні контакти з дітьми. І в кінцевому рахунку вони вирішили, що бажають залишитися з батьком та лише зустрічатись із матір’ю. Зрештою дітям виповнилося 18 років.

У 2012 році конституційний суд країни виявив порушення права заявника на справедливий судовий розгляд щодо тривалості процедури правозастосування остаточного рішення про опіку.

Але і таке рішення не влаштувало жінку. Вона звернулася до Європейського суду з прав людини. Скаржилася на те, що органи влади Сербії не вжили необхідні заходи для виконання рішення щодо опіки над дітьми, винесені на її користь, що призвело до втрати контакту з дітьми та неможливості ефективного здійснення опіки та реалізації батьківських прав з 2002 року.

Також, посилаючись на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, заявник скаржився на тривалість провадження  в національному конституційному суді.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) та ст. 6§1 Конвенції та присудив компенсацію завданої моральної шкоди у розмірі 10 тис. євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Мілованович проти Сербії» (№ 56065/10) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту