Відмова трансгендеру замінити свідоцтво про народження не порушила Конвенцію

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

21 Лютого 2022
|
893
|

Рішення ЕСПЛ у справі «Y проти Польщі»

Оригінали свідоцтв про народження мають певну історичну цінність. Вони також гарантують достовірність записів цивільного стану. І заміна свідоцтва через зміну особою статі не є обов’язковою.   

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Y проти Польщі» (заява № 74131/14), повідомляє «ECHR. Ukrainian Aspect».

Народжена жінкою, Y пройшла зміну статі. У 1992 році особа отримала ухвалу суду в Польщі про внесення змін до свого свідоцтва про народження, щоб відобразити цю зміну. І у свідоцтві про народження дочки у Франції Y вже був вказаний як батько.

У 2008 році Y звернувся до польської влади з проханням вилучити зі свого свідоцтва про народження згадку про рішення суду 1992 року. Прохання задоволено не було і таке рішення підтримали суди усіх інстанцій.

У 2011 році Y подав до суду клопотання про отримання нового свідоцтва про народження, але і це не було задоволено. Зрештою Верховний суд постановив, що не можна видати нове свідоцтво про народження після зміни статі. Зміни слід указувати як примітку в оригіналі документу.

Тоді Y звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статті 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) і 14 (заборона дискримінації) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявник скаржився, що його свідоцтво про народження досі містить посилання на його стать при народженні, і що він зазнавав дискримінації стосовно усиновлених дітей, яким видано нові свідоцтва про народження.

Суд у Страсбурзі виходив з того, що Y жив як чоловік і був одружений. Його документи, що посвідчують особу, вказували лише на змінену стать. А свідоцтво про народження не було доступне для громадськості. Воно використовувалося у виняткових випадках.

Суд врахував історичну важливість оригіналів свідоцтв про народження та необхідність гарантувати достовірність записів цивільного стану. При цьому заявник не продемонстрував жодних негативних наслідків внаслідок відмов польської влади.

Тож органи влади діяли в межах розсуду, дотримуючись балансу між відповідними інтересами у цій справі.

Відтак, конвенційні гарантії не були порушені.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту