Ув’язнений відсудив через ЄСПЛ 20 тис. євро за випадкове поранення під час перестрілки при конвоюванні

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

25 Січня 2019
|
1 614
|

рішення у справі «Ілгіз Халіков проти Росії»

Держава була відповідальною за випадкове ушкодження ув’язненого, що сталося під час перестрілки конвоїрів з іншими ув’язненими, які намагалися втекти. Тюремний автомобіль перевозив більшу кількість людей, ніж повинен був розмістити.

Такий висновок зробив Європейський суд з прав людини у справі «Ілгіз Халіков проти Росії» (заява № 48724/15). Прес-реліз рішення розміщено на офіційному сайті суду, передає інформаційний ресурс «ECHR: Ukrainian Aspect».

Ув’язанений Ілгіз Халіков потрапив у перестрілку між конвоїрами і іншими ув’язненими, які намагалися втекти з тюремного автомобіля під час їх перевезення в слідчий ізолятор. Один з ув’язнених здолав службовця і схопив його кобуру, в якій був пістолет. Розпочалася боротьба і постріли. Нога Халікова була поранена випадковою кулею і його відвезли в лікарню.

Він подав скаргу до органів прокуратури стверджуючи, що він був поранений внаслідок серйозного порушення правил перевезення ув’язнених: в автомобілі знаходилося більше ув’язнених, ніж було передбачено нормами. Кілька проведених перевірок за цим інцидентом так і не спричинили кримінального розслідування. Кожен запит закінчувався рішенням про відмову відкривати кримінальне провадження під приводом необхідності додаткових перевірок. Зокрема, було проведене дослідження вогнепальної зброї, але воно не встановило зв’язку між кулями або патронами пістолета, з якого був зроблений постріл, а також особою, яка натиснула на спусковий гачок. Лише через 2,5 роки було призначена експертиза поранення Халікова, проте й вона виявилася неможливою, оскільки його медичну карту було втрачено.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Халіков звернувся до ЄСПЛ зі скаргою на недбалість конвоїрів та неефективне розслідування інциденту.

У Страсбурзі зауважили, що небажання слідчих розпочинати кримінальне розслідування призвело до втрати дорогоцінного часу та докази були втрачені. Таким чином, не вдалося з’ясувати найбільш важливі аспекти інциденту, такі як: з якого пістолету був зроблений постріл, який поранив заявника, а також особу, яка натиснула на спусковий гачок. У будь-якому випадку сама структура розслідування не виконувала вимоги ефективного розслідування відповідно до статті 3 Конвенції.

Незважаючи на те, що поранення Халікова було випадковим, його присутність у незахищеній зоні тюремного автомобіля не була випадковою. Це було результатом рішення конвоїрів перевезти кількість ув’язнених, яка була більшою кількості, для якої був призначений тюремний автомобіль. Таке рішення порушило правила, які були створені для зменшення ризиків для безпеки і захисту ув’язнених під час перевезення.

З цього випливало, що держава була відповідальною за ушкодження Халікова, оскільки вона не змогла належним чином захистити його фізичну недоторканність під час перевезення. Отже, також мало місце матеріальне порушення статті 3.

З урахуванням цього, суд постановив, що Росія повинна виплатити пану Халікову 20 000 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Ілгіз Халіков проти Росії» (заява № 48724/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту