Відхилення позову заявника про злочинну недбалість лікаря було скаргою відповідно до Конвенції

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

28 Лютого 2018
|
3 348
|

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 065 (2018)
15.02.2018

У своєму рішенні у справі S.A. проти Туреччини (заява № 62299/09) Європейський суд з прав людини одноголосно оголосив заяву неприйнятною. Рішення є остаточним.
Справа стосувалася заяви заявника стосовно того, що його сину була завдана фізична шкода внаслідок передбачуваного недбалого виконаного обрізання.
З урахуванням того, що було невідповідним ставити під сумнів факти, встановлені національними органами влади або висновки, зроблені ними, Суд встановив, що рішення національних судів відхилити позов не було довільним і необґрунтованим.

Основні факти
Заявник, пан S.A, є громадянином Туреччини, який народився в 1963 році і мешкає в м. Ескішехір. 12 вересня 2003 року його 11-річному сину було здійснене обрізання в Цивільній лікарні м. Ескішехір . Пан S.A стверджував, що розріз, зроблений під час процедури, був більшим, ніж було необхідно. Він подав обвинувачення в скоєнні кримінального злочину проти лікаря, який здійснив операцію та було розпочате кримінальне розслідування. 10 грудня 2003 року Інститут судової медицини м. Ескішехір видав медичний звіт, який підтверджував висновки першого звіту, в якому було зазначено, що хірургічної помилки не було. На основі цих медичних звітів прокурор наказав припинити кримінальне провадження та Суд присяжних підтвердив це рішення.
6 лютого 2004 року було відкрите внутрішнє адміністративне розслідування для дисциплінарних цілей Секретаріатом губернатора м. Ескішехір, після якого він відмовився видавати дозвіл на відкриття провадження проти працівників лікарні. У липні 2004 року пан S.A. подав позов про відшкодування збитків проти адміністрації і він був відхилений.
13 вересня 2004 року пан S.A. подав заяву до Адміністративного суду м. Ескішехір стверджуючи, що його син страждав від розладів і вимагав компенсацію за завдану матеріальну і моральну шкоду.
Адміністративний суд призначив медичний огляд і, розглянувши висновки звіту, встановив відсутність професійної недбалості, яку можливо було приписати органу влади. Верховний адміністративний суд підтвердив рішення.

Скарги, процедура і склад Суду
Заява була подана до Європейського суду з прав людини 12 листопада 2009 року. Посилаючись на статтю 12 (право на одруження та створення сім’ї) пан S.A. скаржився, що його сину була завдана стійка фізична шкода внаслідок ускладнень від операції.
Рішення було прийняте Палатою з семи суддів у наступному складі:
Роберт Спано (Ісландія), голова,
Леді Бьянку (Албанія)
Iшил Каракаш (Туреччина)
Небойша Вучиніч (Чорногорія)
Валеріу Гріцко (Республіка Молдова),
Йон Фрідрік Kьольбро (Данія)
Стефані Муру-Вікштрьом (Монако), судді,
а також Стенлі Нейсміт , секретар секції.


Стаття 8
Суд вважав, що було б відповідним вивчити факти справи згідно зі статтею 8 Конвенції, оскільки питання, які стосуються фізичного та психічного благополуччя особи підпадали під сферу дії цієї статті.
Суд зазначив, що пан S.A. відкрив кримінальне провадження і подав адміністративний позов про відшкодування збитків. Національні органи влади також за власною ініціативою відкрили внутрішнє адміністративне розслідування у дисциплінарних цілях. Відхиляючи позови пана S.A. національні органи влади посилалися на медичні огляди. Суд не повинен був ставити під сумнів висновки лікарів або робити припущення щодо характеру висновків експертів.
Суд не вбачав підстав у цій справі ставити під сумнів факти, встановлені національними органами влади або висновки, зроблені ними.
Крім того, Суд зазначив, що пан S.A. не вжив жодних заходів для отримання медичного огляду на підтримку його тверджень. Також він не прийняв другу коригувальну операцію, яка була рекомендована лікарями.
З огляду на матеріали справи Суд встановив, що рішення національних судів не було довільним і явно необґрунтованим.
Рішення доступне лише французькою мовою.

Цей прес-реліз є документом, підготовленим Секретаріатом. Він не зобов’язує Суд. Рішення, постанови і додаткову інформацію про Суд можливо знайти на інтернет-сторінці www.echr.coe.int. Для отримання прес-релізів Суду підпишіться тут: www.echr.coe.int/RSS/en або слідкуйте за нами в Twitter @ECHR_Press.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту