Справи Хисі, Мало, Мука, Топі проти Албанії (прес-реліз)

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

4 Червня 2018
|
3 267
|

Всі чотири справи стосувалися кримінальних проваджень, проведених за відсутності обвинуваченого. Обвинуваченими є чотири громадянина. Зараз всі, окрім одного, відбувають покарання від 13 до 25 років ув’язнення.

Прес-реліз англійською мовою можна переглянути за посиланням.

 

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 180 (2018)
22.05.2018

Хисі проти Албанії (заява № 72361/11)

Мало проти Албанії (№ 72359/11)

Мука проти Албанії (№ 57456/11)

Toпі проти Албанії (№ 14816/08)

Всі чотири справи стосувалися кримінальних проваджень, проведених за відсутності обвинуваченого. Обвинуваченими є чотири громадянина. Зараз всі, окрім одного, відбувають покарання від 13 до 25 років ув’язнення.

Три заявники мешкали закордоном і дізналися про своє засудження лише тоді, коли їх депортували в Албанію в 2006/7 році. Це були заявники: Ардіт Хисі, який народився в 1977 році і був засуджений під час відсутності в 2005 році за спробу крадіжки, яка викликала смерть; Володимир Мало, який народився в 1975 році і  був засуджений під час відсутності в 2002 році за спробу озброєного пограбування, вбивство за необережності та умисне вбивство; і Арбен Топі, який народився в 1977 році і був засуджений під час відсутності в 2000 році за заснування та участь в озброєному угрупуванні і спробу умисного вбивства.

Останній заявник, Блерім Мука, який народився в 1970 році і мешкає в м. Тирана, був виправданий у 1999 році в умисному вбивстві. Проте через рік він був визнаний винним після розгляду апеляції його співобвинуваченого і прокурора. Його сім’я проінформувала його в 2005 році про його засудження, оскільки він поїхав закордон після його виправдання судом першої інстанції.

Пану Хисі та пана Мало згодом був наданий дозвіл на подання апеляції після закінчення терміну, але Апеляційний суд та Верховний Суд підтвердили їх засудження. Пан Мука подав заяву про отримання дозволу на подання апеляції після закінчення терміну, але безуспішно. Пан Топі подав конституційну скаргу на його засудження під час відсутності, яка була оголошена погашеною давністю в 2007 році. Всі конституційні скарги інших трьох заявників були відхилені.

Посилаючись, зокрема, статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції з прав людини всі заявники стверджували, що провадження проти них були несправедливими, оскільки вони були проведені за їх відсутності, без їх інформування і без їх відмови від права з’явитися в суді. Пан Топі також стверджував, що відхилення його конституційної скарги порушило його право на доступ до суду.

– справа Хисі :

Порушення статті 6 §1

Справедлива сатисфакція : пан Хисі не подав вимоги справедливої сатисфакції.

– справа Мало :

Порушення статті 6 §1

Справедлива сатисфакція : пан Мало не подав вимоги справедливої сатисфакції.

– справа Мука :

Порушення статті 6 §1

Справедлива сатисфакція : Суд постановив, що виявлення порушення складало достатню справедливу сатисфакцію моральної шкоди, завданої пану Мука.

– Справа Toпi :

Порушення статті 6 §1 – у зв’язку з провадженням у справі за відсутності пана Топі

Порушення статті 6 §1 (право на доступ до суду)

Справедлива сатисфакція : пан Топі не подав вимоги відшкодування матеріальної або моральної шкоди. Суд присудив 1000 євро (EUR) відшкодування видатків та витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту