Справи Амерханов та Батирхайров проти Туреччини (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

13 Червня 2018
|
2 673
|

Справи по суті стосувалися депортації осіб, які вимагали притулку.

Прес-реліз англійською мовою можна переглянути за посиланням.

 

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 199 (2018)
06.05.2018

Амерханов проти Туреччини (№ 16026/12)

Батирхайров проти Туреччини (№ 69929/12)

Справа по суті стосувалася депортації двох осіб, які вимагали притулку, в Казахстан.

Заявник у першій справі, Самат Амерханов, є громадянином Казахстану, який народився у 1989 році і зараз знаходиться під вартою в м. Атирау, Казахстан. Він прибув в Туреччину в травні 2011 року. Незабаром після цього його затримали з метою його депортації, оскільки він був визнаний особою, яка складає ризик для національної безпеки . У червні 2011 року його перевели в Центр з переміщення іноземців в Кумпапі. Під час перебування в центрі  він подав запит про надання притулку і був звільнений у вересні 2011 року для очікування закінчення розгляду його скарги.

Проте його запит про надання притулку був відхилений в березні 2012 рок і його депортували в Казахстан. Після його депортації він відкрив провадження в адміністративних судах оскаржуючи відхилення його заяви про надання притулку, а також рішення про його депортацію, але безуспішно.

Заявник у другій справі, Арман Батирхайров, є громадянином Казахстану, яка народився в 1980 році і також знаходиться під вартою в м. Атирау. Він прибув в Туреччину у червні 2011 року. Органи влади Казахстану згодом подали запит про його видачу за звинуваченнями, пов’язаними з тероризмом і він був заарештований у січні 2012 року намагаючись залишити країну. Через місяць національні суди відхилили запит про екстрадицію  і видали наказ про його звільнення з в’язниці. Проте його негайно перевели в Центр з переміщення іноземців в Кумпапі, де його утримувалив до депортації в березні 2012 року. Тим часом він подав запит про надання притулку, але суди відхилили його вимогу, а також його заперечення щодо цього рішення.

Протягом усього провадження про надання притулку / екстрадиції обидва заявники стверджували в національних органах влади, що вони побоювалися жорстокого поводження або навіть смерті у випадку повернення в Казахстан.

Заявники подали ряд скарг відповідно до статті 3 (заборона катування та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження), а також статті 5 § 1, 2, 4 та 5 (право на свободу та безпеку) на їх депортацію в Казахстан та утримання в Центрі з переміщення іноземців в Кумпапі.

Зокрема, вони стверджували, що вони були незаконно депортовані без будь-якого розгляду їх заяв про надання притулку незважаючи на ризик того, що вони зазнають катування та іншого жорстокого поводження.

Стосовно їх утримання під вартою, вони стверджували, що воно було незаконним, вони не були поінформовані про підстави і не могли домогтися перегляду їх утримання під вартою в суді або вимагати компенсацію відповідно до національного законодавства. Крім того, вони скаржились, що їх утримували під вартою в поганих умовах на території Центру з переміщення іноземців у зв’язку з переповненістю та відсутністю прогулянок на свіжому повітрі.

Наприкінці, вони стверджували відповідно до статті 13 (право на ефективний засіб судового захисту), що вони не мали жодного ефективного засобу судового захисту для подання скарги щодо більшості тверджень.

У справі Амерханова :

Порушення статті 3 – у зв’язку з депортацією пана Амерханова в Казахстан 19 березня 2012 року;

Порушення статті 5§1

Порушення статті 5§2

Порушення статті 5§4 та §5

Порушення статті 3 – у зв’язку з утриманням пана Амерханова під вартою в Центрі з переміщення іноземців Кумпапі;

Порушення статті 13 разом зі статтею 3 – у зв’язку з відсутністю ефективних засобів судового захисту для подання скарги на умови тримання під вартою в Центрі з переміщення іноземців в Кумпапі

Справедлива сатисфакція : 6 500 євро (моральна шкода) та 3 337 євро (видатки та витрати).

У справі Батирхаірова :

Порушення статті 3 – у зв’язку з депортацією пана Батирхаірова в Казахстан 12 березня 2012 року;

Порушення статті 5§1

Порушення статті 5§4 і §5

Порушення статті 3 – у зв’язку з утриманням пана Амерханова під вартою в Центрі з переміщення іноземців Кумпапі;

Порушення статті 13 разом зі статтею 3 – у зв’язку з відсутністю ефективних засобів судового захисту для подання скарги на умови тримання під вартою в Центрі з переміщення іноземців в Кумпапі

Справедлива сатисфакція : 6500 євро (моральна шкода) та 3 345 євро (видатки та витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту