Справа «Зікатанова та інші проти Болгарії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

10 Січня 2020
|
2 318
|

З текстом релізу мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 431, (2019)
12.12.2019

Zikatanova та інші проти Болгарії (заява № 45806/11)

Заявниками є 147 громадян Болгарії, які народилися між 1921 та 1987 роками та проживають або раніше проживали в Софії та міській області Софія(Болгарія).

Справа стосувалася скарги заявників на відсутність можливості домогтися повернення власності в натуральній формі експропрійованого майна та на  тривалу невизначеність у вирішенні їх позовів про повернення власності.

Попередники заявників володіли земельними ділянками сільськогосподарського призначення в передмісті Софії в районі під назвою Враждебна, які були включені до складу кооперативу в 1950 році. Через десять років держава експропріювала частину землі, яку Міністерство освіти використовувало для створення експериментального поля для студентів і практикантів-агробіологів.

Після краху комунізму в 1991 році Парламент прийняв Закон про землю сільськогосподарського призначення і згодом заявники подали заяву про повернення землі їх родичів. Після різних рішень та проваджень, пов’язаних із землею, в тому числі судових процесів, пов’язаних з можливим поверненням власності губернатор міської області Софія зареєстрував її як державну власність.

Більшість індивідуальних проваджень заявників про повернення власності все ще тривають. Рішення, які були прийняті під час цих проваджень в 90-х та 2000-х роках, містять визнання права на повернення власності, відмови повернути земельні ділянки в натуральній формі та рішення про призначення компенсації. Деяким заявникам повернули їм землю.

Посилаючись на статтю 1 Протоколу № 1 (захист власності) Європейської конвенції з прав людини разом зі статтею 13 (право на ефективний засіб судового захисту) Конвенції заявники скаржилися на відсутність можливості домогтися повернення землі в натуральній формі, якою володіли їх попередники в районі Враждебна, а також на існування тривалої невизначеності під час вирішення їх позовів щодо повернення власності.

Порушення статті 1 Протоколу № 1 – стосовно 130 заявників на підставі тривалих проваджень про повернення власності та тривалої невизначеності, в якій вони опинилися.

Справедлива сатисфакція: для докладної інформації про присуджену справедливу сатисфакцію дивіться резолютивну частину рішення.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту