Справа «Юхимович проти України»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

24 Грудня 2020
|
2 441
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 378, (2020)
17. 12.2020

Yukhymovych проти України (№ 11464/12)

Заявник, Leontiy Ivanovych Yukhymovych, є громадянином України, який народився в 1949 році і  мешкає в м. Львів

Справа стосувалася смерті сина заявника під час спроби його арешту.

Сина заявника, Ruslan Yukhymovych, застрелили 4 березня 1999 року під час спроби поліції заарештувати його в контексті розслідування кримінальної справи про вимагання. Він помер від ушкоджень, викликаних двома пострілами в спину.

Протягом першого місяця після смертельного пострілу органи прокуратури провели попереднє розслідування, наслідком якого стала відмова відкрити кримінальне провадження. Проте це рішення було скасоване і 31 березня 1999 року було відкрите кримінальне провадження у зв’язку з зловживанням повноваженнями поліцією, яке завдало серйозну шкоду.

Згідно з останньою наданою інформацією від березня 2018 року розслідування все ще триває. Протягом наступних років його неодноразово припиняли і знову відкривали, національні суди надавали слідчим вказівки щодо усунення недоліків та вживання наступних заходів. У своїх рішеннях національні суди особливо встановили, що слідчим органам не вдалося надійно захистити місце злочину та встановити, чи син заявника був озброєний.

Суди також вказали на протиріччя між результатами судово-медичних експертиз щодо способу та порядку, в якому були нанесені тілесні ушкодження сину заявника.

У справі, яка розглядається Європейським судом, заявник стверджує, що проти його сина була застосована надмірна сила, в той час як уряд стверджує, що він помер внаслідок збройного зіткнення між ним та поліцією після його спроби уникнути арешту.

Покладаючись на статтю 2 (право на життя / розслідування) заявник скаржився на те, що поліція вбила його сина та органи влади не провели оперативне та ефективне розслідування його смерті.

Порушення статті 2 (право на життя та розслідування)

Справедлива сатисфакція: 39 000 євро (моральна шкода) та 70 євро (видатки і витрати)

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту