Справа «Хассельбайнк проти Нідерландів»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Лютого 2021
|
1 414
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 047, (2021)
09. 02.2021

Hasselbaink проти Нідерландів (№ 73329/16)

Заявник, Фредерік Егберт Хассельбайнк (Frederik Egbert Hasselbaink), є громадянином Нідерландів, який народився в 1984 році і мешкає в м. Влардінген (Нідерланди).

Справа стосувалася кримінального провадження проти заявника за ряд насильницьких злочинів. 31 березня 2016 року заявника заарештували та взяли під варту в поліції за підозрою у захопленні заручників, незаконне позбавлення волі та вимагання. 5 квітня 2016 року слідчий суддя видав наказ про його початкове затримання на 14 днів. Термін тримання пана Hasselbaink під вартою протягом 30 днів продовжувався тричі.

Заявник не оскаржував ці рішення.

Судовий процес проти пана Hasselbaink розпочався 7 липня 2016 року в обласному суді м. Роттердам. Того дня його заяви про скасування або призупинення його досудового ув’язнення були відхилені та провадження було відкладене.

13 липня 2016 року пан Hasselbaink подав до Обласного суду нову заяву про скасування або призупинення його досудового ув’язнення. Посилаючись на заяви, зроблені перед слідчим суддею, він стверджував, що всі, окрім жертви, стверджували, що з боку заявника не було жодного примусу чи погроз, лише розмова про борг. Тому серйозні підозри та причини, які призвели до наказу про його досудове ув’язнення вже не існували. Обласний суд розглядав запити заявника два тижні. В кінцевому підсумку вони були відхилені та заявник залишився в досудовому ув’язненні. Апеляція пана Hasselbaink на це рішення була відхилена 1 вересня 2016 року.

Того ж дня було відновлене провадження в Обласному суді та досудове ув’язнення заявника було скасоване 2 вересня 2016 року, оскільки існувала серйозна перспектива того, що заявнику не буде призначене покарання у вигляді позбавлення волі або будь-яке призначене покарання у вигляді позбавлення волі буде коротше за попереднє ув’язнення. Проте лише 15 вересня 2016 року заявник був фактично звільнений.

У своєму рішенні від 15 вересня 2016 року Обласний суд виправдав заявника за всіма звинуваченнями, висунутими проти нього. 13 квітня 2017 року пан Hasselbaink також отримав компенсацію за його досудове ув’язнення.

Покладаючись, зокрема, на статтю 5§3 (право на свободу і безпеку) Європейської Конвенції пан Hasselbaink скаржився на те, що рішення, прийняті Обласним судом 4 серпня 2016 року та Апеляційним судом 1 вересня 2016 року, не мали достатніх підстав для обґрунтування продовження його тримання під вартою. Відповідно до статті 5§4 він також скаржився на відсутність оперативності в національних судів під час прийняття рішення за його заявою про скасування досудового ув’язнення.

Порушення статті 5§3

Порушення статті 5§4

Справедлива сатисфакція: 1 300 євро (моральна шкода) та 196 євро (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту