Справа «Хадіджа Ісмаїлова проти Азербайджану» № 3

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

15 Травня 2020
|
2 024
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 126, (2020)
07.05.2020

Khadija Ismayilova проти Азербайджану (№. 3) (№ 35283/14)

Заявник, Khadija Rovshan gizi Ismayilova, є громадянкою Азербайджану, яка народилася в 1976 році та мешкає в Баку.

Заявник є відомою журналісткою, яка проводить розслідування, яка, серед іншого, працювала в азербайджанській службі Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода (Azadliq Radio). Зокрема, вона проводить журналістські розслідування корупції високого рівня в Азербайджані.

Це – третя справа, яку заявник подала до Суду у зв’язку передбачуваною кампанією залякування проти неї через її журналістську діяльність.

У березні 2012 року відео, яке було зняте таємно на приховану камеру у її спальні, в якому показані сцени сексуального характеру її та її тогочасного хлопця, було розміщене в Інтернеті. Ті і пов’язані з цим події були предметом рішення Суду від 2019 року, в якому було виявлене порушення права заявника, справаKhadija Ismayilova проти Азербайджану.

Приблизно в той же час і згодом в різних газетах були опубліковані статті з критикою заявника. Ще одне відео такого ж характеру було розміщене в Інтернеті в середині 2013 року.

В листопаді 2012 року проурядова газета Səs опублікувала статтю, в які були зроблені різні зневажливі зауваження щодо опозиційних журналістів та політиків опозиції. Серед іншого в статті було зазначено: «Якщо базіки з опозиційних газет, які пишуть статті, мають такі дешеві і вузькі думки, нехай вони дадуть місце для Khadija Ismayilova у їх Громадській палаті та назвуть її порнозіркою Громадської палати Чиччоліною!» Далі в статті були зроблені ряд заяв сексуального забарвлення щодо Чиччоліни.

Заявник подала позов проти газети стверджуючи, що стаття ображала її та завдавала шкоди її честі та гідності, її праву на повагу до приватного та сімейного життя та праву на свободу вираження поглядів. Вона стверджувала, що зіткнулася з шантажем у зв’язку з її журналістською діяльністю, оскільки нещодавно було вторгнення в її приватне життя і був зроблений запис на приховану відеокамеру та опублікований в Інтернеті. Сабаільський районний суд відхилив її позов в лютому 2013 року. Її апеляції також були відхилені в червні і жовтні 2013 року.

В грудні 2014 року заявника заарештували та помістили під варту за звинуваченням у підбурюванні колишнього колеги до самогубства. Ці події були предметом рішення Суду, в якому були виявлені порушення прав заявника – рішення Суду в справі  Khadija Ismayilova проти Азербайджану (№ 2) від 2020 року.

В цій заяві заявник скаржилася на те, що держава-відповідач не захистила, зокрема, її права відповідно до статті 8 (право на повагу до приватного життя) Європейської Конвенції, оскільки суди не передбачили міру покарання газеті за її статтю, в якій було зображене її приватне і сексуальне життя.

Порушення статті 8

Справедлива сатисфакція: 4 500 євро відшкодування моральної шкоди та 1 500 євро відшкодування видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту