Справа «Вермеерш проти Бельгії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

23 Лютого 2021
|
1 595
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 056, (2021)
16. 02.2021

Vermeersch проти Бельгії (заява № 49652/10)

Заявник, Франк Вермеерш (Franck Vermeersch), є громадянином Бельгії. Він фермер.

У цій заяві пан Vermeersch скаржився на відхилення національними судами його позову про відшкодування збитків проти держави на підставі встановленого законодавством строку давності. Він стверджував, що законодавство і прецедентне право щодо встановленого законодавством терміну позовної давності для позову проти держави були незрозумілими і непередбачуваними, а також те, що Касаційний суд надмірно формалістично відхилив його додаткові клопотання.

В 1991 році пан Vermeersch подав заяву для отримання дозволу на розширення своєї свинарської ферми. Ця заява була задоволена лише частково (в 1996 році) і, отже, пан Vermeersch подав позов про визнання рішення недійсним до Conseil d’État . Останній суд прийняв рішення на користь заявника в 2004 році.

У 2005 році пан Vermeersch подав позов про відшкодування збитків проти держави вимагаючи загалом 368470 євро (EUR). Цивільні суди відхилили його позов на підставі того, що він був погашений давністю відповідно до статті 2262bis Цивільного кодексу та статті 100 Законів про державні рахунки. Суди вказали, зокрема, що позов про визнання рішення недійсним до Conseil d’État не мав призупиняючого або перериваючого ефекту відповідно до статей 2246-2250 Цивільного кодексу; а також те, що відповідно до встановленого прецедентного права не було необхідно чекати результату позову про визнання рішення недійсним до того, як подати позов про відшкодування збитків відповідно до звичайних норм про деліктну відповідальність; а також те, що термін позовної давності для відшкодування збитків розпочався 1 січня 1996 року, в той час як пан Vermeersch подав позов про відшкодування збитків у січні 2005 року.

Покладаючись на статтю 6 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської Конвенції з прав людини пан Vermeersch стверджував, що застосовні норми щодо встановленого законодавством терміну позовної давності для позовів проти держави були незрозумілими та непередбачуваними. Він також скаржився на те, що Касаційний суд вже був надмірно формалістичним під час вирішення питання прийнятності його додаткових клопотань.

Порушення статті 6§1

Справедлива сатисфакція: 10 000 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди та 8 649,84 євро відшкодування видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту