Справа «Україна проти Росії» щодо Криму (прес-реліз)

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

12 Вересня 2019
|
4 327
|

Реліз мовою оригіналу можна переглянути за посиланням.

Прес-реліз,
виданий секретарем Суду
ЄСПЛ 303 (2019)
11.09.2019

Слухання Великої Палати в міждержавній справі Україна проти Росії (щодо Криму)

Європейський суд з прав людини сьогодні (середа, 11 вересня 2019 року о 9:15) проводить засідання Великої Палати у справі Україна проти Росії (щодо Криму) (заява № 20958/14).

Справа стосується тверджень України про порушення Європейської конвенції з прав людини Російською Федерацією в Криму.

Запис слухань буде доступний з 14:30 на веб-сторінці Суду (www.echr.coe.int). Після слухання Суд розпочне своє обговорення, яке буде проведене за зачиненими дверима. Проте його рішення у справі буде прийняте на більш пізньому етапі.

Процедура

Початкова заява Україна проти Росії була подана 13 березня 2014 року.

Уряд України стверджує, що з 27 лютого 2014 року Російська Федерація здійснює ефективний контроль над Автономною Республікою Крим та містом Севастополь, які є невід’ємними частинами України, і має юрисдикцію щодо ситуації, яка викликала численні порушення Конвенції. Уряд стверджує, що порушення є наслідком загальної адміністративної практики Російської Федерації.

Уряд покладається на декілька статей Європейської конвенції з прав людини, в тому числі статтю 2 (право на життя), статтю 3 (заборона нелюдського поводження та катування), статтю 5 (право на свободу та безпеку), статтю 6 (право на справедливий судовий розгляд), стаття 8 (право на повагу до приватного життя), статтю 9 (свобода релігії), стаття 10 (свобода вираження поглядів) та стаття 11 (свобода зібрань та об’єднання). Він також скаржиться відповідно до статті 1 Протоколу № 1 Конвенції (захист власності), статті 2 Протоколу № 1 (право на освіту) та статті 2 Протоколу №4 (свобода пересування).

Зокрема, уряд-заявник стверджує, що існувала адміністративна практика вбивств українських військовослужбовців, співробітників правоохоронних органів і цивільних осіб, яку було можливо приписати Російській Федерації .

Крім того він стверджує про випадки катування або інші форми жорстокого поводження та свавільного позбавлення свободи цивільних осіб та українських військовослужбовців. Уряд України скаржиться на те, що рішення судів України були перекваліфіковані відповідно до законодавства Росії та засуджені особи були перевезені на територію Російської Федерації.

Уряд-заявник повідомляє, що громадяни України, які проживають в Криму, були незаконно автоматично визнані громадянами Росії та відмова отримати громадянство Росії позбавила людей багатьох прав. Стверджується, що мали місце випадки нападів, викрадень, жорстокого поводження та переслідування журналістів, які виконують свою роботу.

Крім того, уряд зазначає, що відбувалися утиски та залякування священнослужителів, які не є членами Російської православної церкви, що особливо позначилося на священиках та імамах Української православної церкви.

Відповідно до статті 10 уряд стверджує, що було перешкоджання роботі журналістів в Криму та неросійські ЗМІ були придушені. Далі він скаржиться, зокрема, на те, що кримським татарам було заборонено організовувати громадські зібрання та на дискримінацію кримських татар.

Він також скаржиться на експропріацію майна самопроголошеними органами влади Республіки Крим, яка була схвалена нормативними актами. Уряд України запевняє, що новий кордон між Кримом та Україною викликав обмеження свободи пересування громадян України .

13 березня 2014 року Суд застосував Правило 39 Регламенту Суду (тимчасові заходи) до цієї справи. Він закликав Росію та Україну утримуватися від будь-яких заходів, зокрема військових дій, які можуть викликати порушення прав Конвенції у цивільного населення, зокрема, відповідно до статті 2(право на життя) та статті 3 (заборона нелюдського і такого, що принижує гідність, поводження). Тимчасовий захід залишається чинним.

Розподіл справи

Для того, щоб зробити розгляд міждержавних справ більш ефективним минулого року Суд вирішив розглянути всі скарги, пов’язані з подіями в Криму у справі № 20958/14, в той час як скарги , пов’язані з подіями в Східній Україні і в Донбасі були зареєстровані як Україна проти Росії (V), заява №. 8019/16.

7 травня 2018 року Палата, яка розглядала ці міждержавні справи, відмовилася від своєї юрисдикції на користь Великої Палати 1 .

Україна відкрила ряд інших міждержавних справ проти Росії та було подано більш ніж 5000 індивідуальних заяв щодо подій у Криму, Східній Україні та на Донбасі

Центру з прав людини та правового плюралізму Університету Макгілла, Канада, якого представляв професор René Provost, було надане право приєднатися до письмового провадження як третя сторона.

Склад Суду

Справа буде розглянута Великою Палата в наступному складі:

Linos-Alexandre Sicilianos (Греція), Голова,

Angelika Nußberger (Німеччина),

Robert Spano (Iсландія),

Vincent A. De Gaetano (Maльта),

Jon Fridrik Kjølbro (Данія),

Ksenija Turković (Хорватія),

Ganna Yudkivska (Україна)

Aleš Pejchal (Чеська Республіка),

Krzysztof Wojtyczek (Польща),

Síofra O’Leary (Iрландія),

Stéphanie Mourou-Vikström (Монако),

Pere Pastor Vilanova (Aндоррa),

Tim Eicke (Сполучене Королівство),

Lәtif Hüseynov (Aзербайджан),

Jovan Ilievski (Північна Македонія),

Gilberto Felici (Сан-Марино), судді,

Bakhtiyar Tuzmukhamedov (Росія), суддя аd hoc ,

Valeriu Griţco (Республіка Молдова),

Iulia Antoanella Motoc (Румунія),

Faris Vehabović (Боснія та Герцеговина), запасні судді,

а також Roderick Liddell, Секретар.

Представники сторін

Уряду-відповідача

Mikhail Galperin, представник Російської Федерації Європейського суду з прав людини, заступник міністра юстиції РФ;

Michael Swainston, Королівський адвокат, Brick Court Chambers, баристер;

Iana Borisova, Міністерство юстиції Російської Федерації, заступник начальника управління;

Pavel Smirnov, Міністерство юстиції Російської Федерації, начальник управління;

Edward Harrison, Brick Court Chambers, баристер;

Vasily Torkanovskiy, Ivanyan & Partners, партнер;

Sofia Sarenkova, Ivanyan & Partners, старший юрист;

Vadim Zapivakhin, Генеральний штаб Збройних Сил Російської Федерації, заступник начальника;

Grigoriy Prozukin, слідчий комітет Російської Федерації, заступник начальника управління;

Mariia Zinoveva, Міністерство юстиції Російської Федерації, службовець;

Alana Siukaeva, Міністерство юстиції Російської Федерації, службовець;

Kseniia Soloveva, Ivanyan & Partners, юрист;

Evgenii Trunov, Генеральний штаб Збройних сил Російської Федерації, офіцер;

Valeriia Grishchenko, Слідчий комітет Російської Федерації, офіцер;

Уряду-заявника

Ivan Lischyna, заступник міністра юстиції, Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини;

Ben Emmerson, Королівський адвокат, юрисконсульт

Marharyta Sokorenko, заступник директора департаменту представництва в Європейському Суді з прав людини; начальник Управління представництва держави в міждержавних справах, Міністерство юстиції України;

Dmytrii Petryshyn, начальник відділу представництва держави у справах щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь Управління представництва держави в Європейському суді з прав людини, Міністерство юстиції України;

Andrii Luksha, начальник відділу представництва держави у справах щодо тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей Управління представництва держави в Європейському суді з прав людини, Міністерство юстиції України.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту