Справа «Свідки Єгови проти Болгарії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

20 Січня 2021
|
1 578
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 323, (2020)
10 11.2020

Релігійна громада Свідків Єгови у Болгарії проти Болгарії (№ 5301/11)

Справа стосувалася скарги болгарської організації – Релігійної громади Свідків Єгови в Болгарії, на те, що органи влади не дозволяли їй побудувати будинок молитви на земельній ділянці, якою вона володіє.

В 2001 році три члени організації-заявника придбали земельну ділянку, розташовану в місті Варна. Земля була призначена для забудови згідно з розпорядженням мера. На фоні оскаржень розпорядження мера сусідами, які проживають неподалік, організація отримала право на земельну ділянку в 2006 році, а в 2007 році на цій ділянці почали будувати будинок молитви.

Проте місцеві органи влади згодом провели інспекцію будівельного майданчика та виявили порушення відповідних нормативних вимог, що призвело до накладення штрафу на організацію і наказу мера призупинити будівництво в липні 2007 року. Організація безуспішно оскаржувала наказ про призупинення будівництва в адміністративних судах.

В 2009 році організація попросила  в мера м. Варна дозволу продовжити будівництво наголошуючи на тому, що вона виконала всі попередні розпорядження, видані мером. За відсутності відповіді послідували три набори судових проваджень. В одному з проваджень в грудні 2010 року суд встановив, що мовчання мера було незаконним, повернув справу меру та доручив йому винести рішення за клопотанням заявника. В вересні 2011 року мер чітко відмовився видати дозвіл на відновлення будівництва, а суди відхилили наступне оскарження цієї відмови заявником.

Паралельно суди прийняли рішення щодо подальшого оскарження сусідами розпорядження мера від 2001 року. Суди встановили, що наказ був незаконним, рішення було підтверджене в 2010 році після апеляції організації-заявника, яка долучилася до провадження як зацікавлена сторона.

У всіх цих провадженнях суди відхилили твердження організації про дискримінацію та прихований мотив, який стоїть за відмовою надати дозвіл на будівельні роботи.

Тим часом в 2007 році відома болгарська націоналістична політична партія провела широкомасштабну акцію протесту проти проекту будівництва і муніципалітет видав декларацію на підтримку протестів, яка згодом була опублікована в місцевій газеті. В 2009 році на місцевому Інтернет телеканалі мер оголосив, що мешканці м. Варна мають право протестувати проти будівництва будинка молитви організації заявника, а також те, що він особисто не схильний видавати наказ, який дозволяв би їм продовжувати будівництво.

Організація також безуспішно відкривала провадження про відшкодування збитків проти муніципалітету у зв’язку з призупиненням будівництва, яке тривало з жовтня 2009 року до листопада 2011 року.

Покладаючись, зокрема, на статтю 9 (свобода думки, совісті та релігії) та статтю 11 (свобода об’єднання) Європейської Конвенції організація-заявник скаржилася на те, що органи влади не дозволяли їй побудувати свій будинок молитви і використовувати його для проведення релігійних зібрань. Організація-заявник стверджувала, зокрема, що мер, який публічно висловив свою підтримку протестів проти Свідків Єгови, піддався громадському тиску та продемонстрував релігійну нетерпимість під час призупинення проекту будівництва.

Порушення статті 9 з тлумаченням в світлі статті 11

Справедлива сатисфакція: 3 000 євро (матеріальна шкода) та 1 000 євро (моральна шкода) і 5 600 євро (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту