Справа «Сатибалова та інші проти Росії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

22 Липня 2020
|
1 509
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 197, (2020)
30.06.2020

Satybalova і Інші проти Росії (№ 79947/12)

Справа стосувалася скарги родини на те, що їх родич, Marat Satybalov, помер внаслідок дуже жорстокого поводження поліції.

Заявники, Madina Satybalova, Luiza Satybalova і Taisa Nartayeva, які народилися в1961, 1968 і 1940 роках, відповідно. Вони – сестра, дружина та мати, Marat Satybalov, який народився в 1974 році. Перший заявник мешкає в м. Хасавюрт, а інші – в с. Аксаї, Хасав’юртівський район , Дагестан.

Пан Satybalov та двоє друзів, пан M.Sh. та пан M.G. були затримані поліцією 2 травня 2010 після того, як вони зупинилися, щоб придбати болезаспокійливий засіб у фармацевта. Поліція витягнула трьох чоловіків з їх автомобіля і била їх прикладом своєї зброї. Потім їх доставили в місцевий районний відділ поліції, де побиття продовжилися, при цьому їх неодноразово запитували, чому в них довгі бороди.

Четверо інших друзів, які пішли в відділок шукати пана Satybalov, пана M.Sh. і пана M.G., також зазнали побиття. Їх звільнили, коли родич, який був правоохоронцем, втрутився від їх імені.

Пан Satybalov, пан M.Sh. і пан M.G.провели у ніч у відділку поліції, а наступного дня їх звільнили після того, як постали перед суддею та був призначений штраф за адміністративне правопорушення, а саме невиконання законних наказів поліції.

Заявники помітили, що всі троє чоловіків мали ушкодження під час звільнення. Пан Satybalov, зокрема, не міг встати, його тіло було покрите подряпинами та забоями і частина його бороди була вирвана.

Стан його здоров’я погіршився і його сім’я доставила його в лікарню, де він помер 7 травня 2010 року після великої внутрішньої кровотечі.

Мати пана Satybalov негайно подала скаргу до прокуратури Дагестану вимагаючи переслідування в судовому порядку осіб, відповідальних за жорстоке поводження та смерть її сина. Друзів пана Satybalov допитали, вони докладно описували побиття, яких вони зазнали. Внутрішнє поліцейське розслідування підтвердило застосування сили проти пана Satybalov та рекомендувало вжити дисциплінарні заходи щодо певних службовців. Також було встановлено, що службовці, причетні до інциденту, надали неправдиву інформацію під час допиту про тримання пана Satybalov під вартою.

Проте розслідування, яке припинялося п’ять разів між 2010 та 2015 роками через нездатність встановити осіб, відповідальних за жорстоке поводження, зараз ще триває. Контролюючі органи неодноразово наказували вжити невідкладні заходи, такі як огляд місця злочину та встановлення осіб службовців, які чергували в день інциденту, але безуспішно.

Покладаючись, зокрема, на статтю 2 (право на життя) та статтю 3 (заборона катування та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) заявники стверджували, що їх родич помер внаслідок жорстокого поводження поліції, а також те, що національні органи влади не розслідували ефективно їх твердження. Також покладаючись на статтю 5 (право на свободу та безпеку) вони стверджували, що його тримання під вартою в відділку поліції між 2 і 3 травня 2010 було незаконним і свавільним.

Порушення статті 2 (право на життя) щодо Marat Satybalov.

Порушення статті 2 (розслідування)

Порушення статті 3 (катування) щодо Marat Satybalov.

Порушення статті 5

Справедлива сатисфакція: 10 000 євро (EUR) пані Luiza Satybalova і 8 000 євро пані Taisa Nartayeva (моральна шкода), та 80 000 євро заявникам спільно (моральна шкода) та 2500 спільно (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту