Справа «Сабер проти Норвегії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

28 Грудня 2020
|
1 856
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 378, (2020)
17. 12.2020

Saber проти Норвегії (№ 459/18)

Заявник, Mohammed Imran Saber, є громадянином Норвегії, який народився в 1978 році і мешкає в Осло.

Справа стосувалася заборони розголошення таємниці клієнта його адвокатом та правового спору щодо ретельного дослідження поліцією смартфону заявника.

Смартфон заявника був вилучений поліцією 23 листопада 2015 року в контексті розслідування кримінальних справ проти двох осіб за змову щодо його вбивства. Поліція хотіла провести ретельне дослідження телефону для того, щоб пролити світло на можливі конфлікти між підозрюваними та заявником.

Заявник стверджував, що його телефон містив листування електронною поштою та SMS-листування з двома адвокатами, які захищали його в іншій кримінальній справі, в якій він був підозрюваним (провадження, яке закінчилося його виправданням в 2019 році). Поліція та заявник домовились, що дані, які копіюються з його телефону, спочатку повинні бути відсіяні судами та вилучені будь-які дані, захищені забороною розголошення таємниці клієнта його адвокатом до того, як поліція зможе провести їх ретельне дослідження.

Міський суд Осло продовжив фільтрування на фоні розбіжностей щодо того, як суд зможе розглянути ці дані на практиці, зокрема, чи може він звертатися за допомогою до поліції.

Проте міський суд відмовився від процедури фільтрування, оскільки Верховний суд тим часом виніс рішення – не пов’язане зі справою заявника – зазначивши, що фактично поліція повинна фільтрувати такі дані.

Всі його наступні апеляції, в кінцевому підсумку в Верховному суді в червні 2017 року, були безуспішними.

Копію телефонних даних заявника повернули поліції для проведення обшуку та в цьому контексті поліція опублікувала звіт 9 листопада 2017 року.

Заявник скаржився на те, що провадження у справі щодо обшуку та вилучення даних з смартфону, який полегшує доступ до листування між ним та його адвокатами, порушило його права, зокрема відповідно до статті 8 (право на повагу до листування) Європейської Конвенції.

Порушення статті 8

Справедлива сатисфакція: 7 000 євро( видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту