Справа «Рамазанова та Алєксєєв проти Росії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

30 Червня 2020
|
2 127
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 139, (2020)
26.05.2020

Ramazanova і Alekseyev проти Росії (№ 1441/10)

Справа стосувалася поліцейської операції з арешту виробників наркотиків у квартирі, під час якої R., чоловік заявника і сусід підозрюваних, отримав смертельне вогнепальне поранення.

Перший заявник, Inna Ramazanova, вдова R., є громадянкою Росії, яка народилася в 1968 році та мешкає в Казані (Республіка Татарстан ). Kamilla Ramazanova, дочка заявника та R., 1968 року народження, просили приєднатися до провадження. Другий заявник, Vladimir Alekseyev, був громадянином Росії, який народився в 1944 році і помер у 2010 році . Louiza Alekseyeva, його вдова, просила продовжити справу після смерті чоловіка.

Перший заявник та її чоловік R., мешкали в квартирі № 83 в багатоквартирному будинку в Казані. Її батьки -другий заявник і його дружина (пані Alekseyeva ) – мешкали в квартирі № 87 в одному будинку. Квартири №  85, 86 та 87 мали спільний коридор.

29 січня 2007 року Т. та D., двоє співробітників поліції з Відділу боротьби з торгівлею наркотиками Міністерства внутрішніх справ Республіки Татарстан отримали інформацію про можливе незаконне виробництво канабісу в квартирі у відповідному будинку. Їм доручили провести приховане спостереження за квартирою, допитати будь-яких осіб, які можуть бути коридорі або в одній з квартир, і, якщо необхідно, заарештувати їх. Того ж дня вони виїхали на місце події зі своїм керівником, Kh., який відразу ж повернувся в відділок поліції, щоб викликати оперативну слідчу групу – підрозділ, до складу якого входять співробітники поліції та один або декілька слідчих.

Близько 16: 30 вечора T. і D., озброєні пістолетами Макарова та одягнені в цивільний одяг, увійшли в спільний коридор квартир № 85, 86 та 87. В наступні хвилини відбувся інцидент за участі T., D., R.  та другий заявника. В тому інциденті T., D.. отримали вогнепальні поранення. R. помер незабаром після цього в кареті швидкої допомоги і D. доставили в лікарню. Увечері орендарів квартири № 86 допитали і під час перевірки було виявлено плантацію канабісу.

29 січня 2007 року слідчий прокуратури Кіровського району м. Казань відкрив кримінальне розслідування вбивства невідомими особами. 27 липня 2007 року він вирішив, що не було необхідно відкривати кримінальну справу проти R. або другого заявника за непокору співробітникам поліції. Слідчий також відкрив кримінальне розслідування за зловживання повноваженнями. 30 липня 2007 року він звинуватив T. і D. в цих злочинах. 9 лютого та 27 липня 2007 року, відповідно, заявники були визнані потерпілими у справі.

3 вересня 2007 року була відкрита кримінальна справа в Кіровському районному суді м. Казань проти співробітників поліції.

30 квітня 2009 року суд виніс своє рішення.

На підставі висновку експерта від 25 грудня 2008 року суд встановив, що D.  діяв для самозахисту .

Суд вважав, що звинувачення проти службовців  Т. і D.. були лише припущеннями і, згідно з презумпцією невинуватості, виправдав їх обох за всіма звинуваченнями.

Заявники та обвинувачення подали апеляцію з питань права стверджуючи, зокрема, що вони заяви поліції та висновок експерта від 25 грудня 2008 року містили протиріччя.

19 червня 2009 року Верховний суд Татарстану підтвердив рішення суду схваливши його висновки.

Покладаючись, зокрема, на статтю 2 (право на життя) перший заявник стверджувала, що R.  вбили співробітники поліції та скаржилися на те, що кримінальне розслідування за фактом смерті не було ефективним.

Порушення статті 2 (право на життя та розслідування)

Справедлива сатисфакція: 45 000 євро (моральна шкода) та 600 євро (видатки і витрати) Inna Ramazanova.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту