Справа «Рагіп Зараколу проти Туреччини»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

23 Вересня 2020
|
1 602
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 255, (2020)
15. 09.2020

Ragıp Zarakolu проти Туреччини (№ 15064/12)

Заявник, Рагіп Зараколу (Ragıp Zarakolu), є громадянином Туреччини, який народився у 1948 році та мешкає в комуні Сульна (Швеція).

У відповідний час він був директором та власником видавництва, почесним членом турецького відділення PEN International (Міжнародна асоціація письменників). Справа стосувалося затримання заявника за підозрою у членстві в незаконній організації (KCK).

В 2009 році було відкрите кримінальне розслідування щодо декількох осіб, яких підозрювали в приналежності до незаконної організації, Союзу громад Курдистану ( Koma Civakên Kurdistan, KCK). Державні прокурори, які керували розслідуванням, відкрили кримінальне провадження проти декількох осіб – політиків, бізнесменів, адвокатів, викладачів університетів, студентів та журналістів. Згідно з твердженнями прокурорів KCK була «міською філією» Робітничої партії Курдистану (Partiya Karkerên Kurdistan, РПК), незаконною збройною організацією, яка переслідує мету створення незалежної Курдської держави, заснованої на принципах «демократичного конфедералізму», які захищають Абдуллу Оджалана, лідера РПК, який був засуджений в 1999 році за дії, спрямовані на відокремлення частини території Туреччини, а також створення та керівництво терористичною організацією.

27 жовтня 2011 року в рамках серії операцій проти KCK суддя Суду присяжних м. Стамбул наказа провести обшуки в політичній академії Партії миру та демократії ( Barış ve Demokrasi Partisi , BDP), прокурдській лівій партії та будинках шістдесяти осіб, в тому числі пана Zarakolu, а також заарештувати відповідних осіб.

28 жовтня 2011 року його заарештували та повернули під варту за членство в KCK. 31 жовтня 2011 року його заслухав прокурор м. Стамбул щодо його участі в діяльності політичної академії BDP. Після цього слухання прокурор звернувся до судді з проханням видати наказ про досудове ув’язнення пана Zarakolu за членство в терористичній організації.

2 листопада 2011 року пан Zarakolu оскаржив його досудове ув’язнення і просив звільнити його.

Суд присяжних відхилив цю апеляцію.

Обвинувальним актом від 19 березня 2012 року прокурор відкрив кримінальне провадження проти ста вісімдесяти трьох осіб, в тому числі заявника. Останнього звинувачували в свідомому і умисному підсобництву терористичній організації. Основне звинувачення проти нього полягало в читанні лекцій в політичній академії BDP, що навело прокурора на висновок, що він був частиною підрозділу «політичного фронту» організації PПK / KCK.

10 квітня 2012 року присяжний суд наказав звільнити пана Zarakolu.

Після набуття чинності Закону № 6526 від 21 лютого 2014 року про внесення змін до Закону № 3713 про боротьбу з тероризмом, судовий розгляд продовжився в Третьому відділі Суду присяжних. Зараз кримінальне провадження проти пана Zarakolu ще триває.

Посилаючись, зокрема, на статтю 5§1 (право на свободу та безпеку) заявник стверджував про відсутність жодних доказів, які б надавали правдоподібні причини для підозри його у вчиненні злочину або обґрунтовували його досудове ув’язнення. Він також стверджував про недостатні підстави для судових рішень. Крім того, він скаржився на те, що не мав можливості ефективно оскаржувати законність його досудового ув’язнення. Крім того, покладаючись на статтю 10 (свобода вираження поглядів) він стверджував, що його досудове ув’язнення порушило право на свободу вираження поглядів.

Порушення статті 5§1

Порушення статті 5§4

Порушення статті 10

Справедлива сатисфакція: 6 500 євро відшкодування моральної шкоди.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту