Справа «Project-Trade d.o.o. проти Хорватії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

16 Грудня 2020
|
1 710
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 334, (2020)
19.11.2020

Project-Trade d.o.o. проти Хорватії (№ 1920/14)

Заявник, Project-Trade doo, є товариством з обмеженою відповідальністю, зареєстрованим відповідно до законодавства Хорватії, розташованим в м. Загреб.

Справа стосувалась скарги компанії-заявника на позбавлення акцій в комерційному банку після його реструктуризації урядом.

Компанія-заявник була акціонером приватного акціонерного товариства «Хорватський банк», заснованого відповідно до законодавства Хорватії.

В 1999 році Хорватський національний банк призначив тимчасового адміністратора в Хорватському банку та запропонував уряду Хорватії процес відновлення та реструктуризації.

Уряд прийняв рішення про відновлення та реструктуризацію Хорватського банку 23 вересня 1999 року. Усі акції, якими володіли акціонери банку, були анульовані.

Банк випустив нові акції – всі на ім’я державного агентства, відповідального за процес відновлення.

Повноваження керівних органів банку та права акціонерів також були анульовані.

В 1999 та 2000 році п’ять акціонерів банку подали чотири окремі заяви до Конституційного суду для перегляду відповідності рішення уряду Конституції та відповідному первинному законодавству. В січні 2003 року Конституційний суд припинив провадження, оскільки законодавство, на якому було засноване  рішення уряду, тим часом було скасоване.

В вересні 2003 року компанія-заявник подала цивільний позов проти банку та державного агентства стверджуючи, що рішення уряду було необґрунтованим з економічної точки зору, а також те, що законодавчі вимоги не були задоволені.

В лютому 2006 року суд першої інстанції відхилив позов компанії-заявника. Він встановив, що всі існуючі акції банку були ліквідовані та  нові емітовані акції належали державному агентству. В червні 2008 року апеляційний суд відхилив апеляцію заявника щодо конституційності рішення уряду.

Покладаючись, зокрема, на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд/ право на доступ до суду) Європейської Конвенції і статті 1 Протоколу 1 (захист власності) Конвенції компанія-заявник скаржилася на позбавлення її акцій в Хорватському банку після рішення уряду про його реструктуризацію та відновлення, на відсутність доступу до національних судів для скарги у зв’язку з цим та на це рішення, а також на надмірну тривалість провадження.

Порушення статті 6§1 (доступ до суду)

Порушення статті 1 Протоколу №1

Порушення статті 6§1 (тривалість провадження)

Справедлива сатисфакція: Суд відхилив вимогу справедливої сатисфакції компанії-заявника.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту