Справа «Праніч-М-Лукич проти Боснії і Герцеговини»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

3 Серпня 2020
|
1 977
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 153, (2020)
02.06.2020

Pranjić-M-Lukić проти Боснії і Герцеговини (заява № 4938/16)

Заявник, Горан Праніч-М-Лукич (Goran Pranjić-M-Lukić), є громадянином Боснії та Герцеговини, який народився в 1962 році і мешкає в м. Карлсруе (Німеччина).

Справа стосувалась скарги заявника на супровід поліцією для примусових психіатричних та психологічних оглядів під час кримінального провадження проти нього.

В 2004 році заявник був звинувачений в пошкодженні фасаду будинку свого сусіда та плюванні в співробітника поліції та словесний напад на іншого після того, як їх викликали на місце події.

В 2011 році муніципальний суд припинив провадження у зв’язку з пошкодженням майна, яке було погашене давністю, і відклав на пізніший термін у зв’язку з іншим злочином нападу на службовця після того, як психіатр дійшов висновку, що заявник не міг постати перед судом через проблеми з психічним здоров’ям.

Кримінальне провадження було відновлене в грудні 2012 року, в той час як провадження без спору між сторонами у зв’язку з обов’язковим психіатричним лікуванням заявника все ще тривало. Міський суд наказав заявникові пройти психіатричні та психологічні обстеження, в тому числі його примусовий супровід на ці обстеження в чотирьох випадках. В липні 2013 року суд вирішив призупинити провадження, а потім в жовтні 2016 року – припинити його на підставі медичних звітів, в яких був зроблений висновок, що в нього було постійне психологічне захворювання.

Під час всього кримінального провадження в письмових запереченнях до Управління кримінальної поліції та в апеляції до Конституційного суду заявник безуспішно скаржився на поводження з ним судової поліції під час супроводу для психіатричного огляду стверджуючи, що в одному випадку на нього надягли кайданки перед хворими батьками.

Покладаючись, зокрема, на статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Європейської Конвенції з прав людини пан Pranjić-M-Lukić стверджував, що накази суду про супровід для примусового психіатричного та психологічного обстежень були незаконними, оскільки вони були видані в той час, коли рішення про припинення провадження без спору між сторонами ще не стало остаточним.

Далі покладаючись на статтю 3 (заборона нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Європейської Конвенції він також скаржився на застосування кайданок під час його супроводу чотирма співробітниками кримінальної поліції для одного з примусових психологічних оглядів.

Порушення статті 8

Порушення статті 3

Справедлива сатисфакція: 3900 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди та 70 євро – видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту