Справа «Портаньє проти Мальти» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

28 Серпня 2019
|
2 508
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий секретарем Суду
ЄСПЛ 291 (2019)
27.08.2019

Портаньє проти Мальти (заява № 55747/16)

Заявник, Віктор Портаньє (Victor Portanier), є громадянином Мальти, який народився в 1931 році і мешкає в місті Свійі (Мальта).

Справа стосувалася його скарги на відшкодування збитків, надане державою за порушення його прав власності, зокрема, оскільки національний суд присудив низький рівень компенсації та не видав наказ про виселення орендарів натомість віддавши перевагу видачі наказу стосовно того, що орендарі вже не могли покладатися на відповідне законодавство для збереження права власності на майно.

Пан Portanier є власником квартири в місті Сліма, яку він здав в оренду подружжю з 1974 року відповідно до довгострокового договору (договір субемфітевзису ), який був продовжений у 1991 році. У 2008 році посилаючись на Розділ 12 Закону XXIII 1979 від року про внесення змін до Розділу 158 законодавства Мальти, Постанову про житло (деконтроль) подружжя змінило договір на договір про оренду з річною орендною платою 1186,46 євро.

Пан Portanier та його дружина відкрили конституційне провадження про відшкодування збитків стверджуючи, що закон, який дозволяв змінювати такі договори, запровадив для них оренду на невизначений термін на несправедливих умовах оренди в порушення статті 1 (захист власності) Протоколу № 1 Європейської конвенції з прав людини, серед інших положень.

У жовтні 2016 року Цивільний суд (Перша Палата) відповідно до своїх конституційних повноважень відхилив позови повідомивши, що пану і пані Portanier було відомо про поправки від 1979 року під час продовження договору в 1991 році і тому вони не могли скаржитися на правові наслідки, які були передбачувані в той час.

Пан Portanier подав апеляцію посилаючись на рішення Суду у справі Zammit та Attard Cassar проти Мальти. В квітні 2016 року Конституційний суд скасував рішення суду першої інстанції і виявив порушення статті 1 Протоколу № 1. Він постановив, зокрема, що в 1991 році пан Portanier лише мав вибір або продовжити договір або змінити його на договір оренди з менш сприятливими умовами. Конституційний суд присудив йому 2500 євро відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Він не наказав виселити орендарів, але вказав, що вони вже не можуть покладатися на оскаржений закон для того, щоб вимагати права власності на квартиру. Пан Portanier використовував окреме провадження про виселення для того, щоб заволодіти квартирою у вересні 2017 року.

Пан Portanier скаржився на те, що він все ще був жертвою порушення статті 1 Протоколу №1, яке було встановлене Конституційним Судом у зв’язку з низькою сумою компенсації, яка була присуджена йому, і, посилаючись на статтю 13 (право на ефективний засіб правового захисту) Конвенції разом зі статтею 1 Протоколу № 1 він скаржився на те, що конституційне провадження про відшкодування збитків не було ефективним засобом правового захисту.

Порушення статті 1 Протоколу №1

Порушення статті 13 разом зі статтею 1 Протоколу №1

Справедлива сатисфакція : 8000 євро (EUR) відшкодування матеріальної шкоди та 6 000 євро відшкодування видатків та витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту