Справа «Лолов та інші проти Болгарії» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

28 Лютого 2019
|
2 849
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 070 (2019)
21.02.2019

Лолов та інші проти Болгарії (заява № 6123/11)

Заявники, Светлозар Лолов, Румяна Лолова, подружня пара, Стамен Лолов, їх син, і Ранжел Станчев, який не є їх родичем, є громадянами Болгарії, які народилися в 1964, 1963, 1984 та 1975 роках, відповідно. Пан та пані Лолови зараз мешкають у Сполучених Штатах, а два інших заявники мешкають в м. Бургас, Болгарія.

Справа стосувалася обвинувачення в ухиленні від сплати податків, яке, як стверджувалося, було організоване заявниками, перші два з яких були бізнесменами, які працювали в сфері туризму і нерухомості.

У квітні 2009 року Обласна прокуратура м. Бургас відкрила кримінальне розслідування проти декількох осіб  за масштабне ухилення від сплати податків. 25 червня 2010 року суддя надав дозвіл на проведення обшуку будинку пана і пані Лолови у м. Созополь. Слідчий , in absentia,  обвинуватив їх в кримінальній змові з метою організації ухилення від сплати податків, а також в декількох пунктах вимагання в працівників, яких вони найняли для своєї компанії. Того ж дня пану Станчеву було пред’явлене звинувачення в участі в кримінальній діяльності пана і пані Лолових і в декількох випадках вимагання. У червні та липні 2010 року в пресі та в Інтернеті була опублікована серія статей стосовно операції поліції, про яку йде мова.

13 серпня 2013 року, після відкликання всіх прокурорів в Обласній прокуратурі м. Бургас кримінальне провадження було передане до Обласної прокуратури м. Ямболь. Згодом, 24 жовтня 2014 року та 19 серпня 2016 року, всі кримінальні провадження були припинені на підставі того, що не було вчинено жодного кримінального злочину.

Тим часом, 26 червня 2010 року пан Станчев був заарештований поліцією і його тримали під вартою протягом 24 годин. Оскільки він страждав від цукрового діабету, його доправили до лікарні тому, що його турбував його стан здоров’я. Наступного дня прокурор Обласної прокуратури м. Бургас видав наказ про його тримання під вартою до 29 червня 2010. Того дня його забрали з лікарні для того, щоб він з’явився в обласному суді. Після слухання суд вирішив, що з огляду на стан здоров’я заявника та необхідність запобігання його до втечі та вчинення наступних злочинів, було необхідно помістити його під домашній арешт.

У серпні 2011 року обласний суд замінив домашній арешт на звільнення під заставу. Цей наказ був скасований 3 липня 2012 року після закінчення встановленого законом терміну.

Посилаючись, зокрема, на статтю 6§2 (презумпція невинуватості) Європейської Конвенції з прав людини пан і пані Лолови, а також пан Станчев скаржилися на порушення права на презумпцію невинуватості через публікацію комюніке від Міністерства внутрішніх справ від 29 червня 2010 року. Посилаючись на статтю 13 Європейської Конвенції (право на ефективний засіб судового захисту) вони також скаржилися на відсутність ефективних національних засобів судового захисту, які могли б надати відшкодування за передбачувані порушення їх прав.

Порушення статті 6§2 – стосовно пана та пані Лолових і пана Станчева.

Порушення статті 13 разом зі статтею 6§2 – стосовно пана та пані Лолових і пана Станчева скарги пана Стамена Лолова  були визнані неприйнятними .

Справедлива сатисфакція: 5 000 євро кожному, пану Светлозару Лолову, пані Лоловій та пану Станчеву, відшкодування моральної шкоди , і 3192,95 євро заявникам спільно, відшкодування видатків та витрат, з яких 2 000 євро повинні бути виплачені пану Светлозару Лолову та 1000 євро пану Станчеву.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту