Справа «Лаптев проти Росії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

18 Лютого 2021
|
1 541
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 047, (2021)
09. 02.2021

Laptev проти Росії (№ 36480/13)

Заявник, Олег Анатолійович Лаптев (Oleg Anatolyevich Laptev), є громадянином Росії, який народився у 1982 році та мешкає в селищі Юбілейний в Медведовському районі Республіки Марій Ел (Росія).

Справа стосувалася скарг заявника на події, пов’язані зі смертю його брата під час перебування під вартою та якістю подальшого внутрішнього розслідування справи.

4 січня 2011 року брата заявника, Сергія Лаптєва, який на той час був поліцейським, заарештували за підозрою у зґвалтуванні та помістили в ізолятор тимчасового тримання для очікування кримінального провадження. Його помістили в камеру з Ч., агентом поліції під прикриттям, який видавав себе за підозрюваного в іншій кримінальній справі. На думку заявника, можливо, Ч. мав завдання переконати або змусити брата зізнатися.

Заявник також стверджує, що 5 січня під час двох допитів Сергія Лаптєва слідчим, один з яких проводився за присутності його адвоката, він скаржився на тиск, який чиниться на нього з боку поліції з метою змусити його зізнатися, в тому числі погрозу, що вони домовляться про його зґвалтування іншими ув’язненими.

6 січня о 6:40 ранку троє охоронців знайшли Сергія Лаптєва мертвим у своїй камері. В протоколі розтину, складеному того ж дня, причиною смерті була вказана механічна задуха.

7 січня в’язниця попереднього ув’язнення за власною ініціативою провела внутрішнє розслідування смерті. Записи відеокамер показали, що з 3:19 ранку до 6:10 ранку в ніч на 6 січня охоронці були відсутні. Були вжиті різні заходи проти охоронців та їх начальства за це порушення безпеки.

Паралельно, попереднє розслідування подій, розпочате місцевим відділенням Слідчого комітету Росії 4 липня 2011 року, встановило, що смерть Сергія Лаптєва була самогубством а також те, що тілесні ушкодження, виявлені на його тілі під час розтину, були результатом пропорційного використання фізичної сили під час його арешту. Заявник оскаржив це рішення в суді вказавши на різні невідповідності у заявах чиновників та висновках і осуджуючи загальну низьку якість рішення.

19 квітня 2012 року міський суд м. Йошкар-Ола задовольнив апеляцію заявника та скасував рішення від 4 липня 2011 року. По апеляції Верховний суд м. Йошкар-Ола підтвердив рішення міського суду.

Проте, в кінцевому підсумку було відновлене розслідування подій, яке призвело до версії подій, викладених в рішенні від 4 липня 2011 року. Органи влади визнали недоліки в нагляді за Сергієм Лаптєвим, зокрема, у зв’язку з порушеннями безпеки, але відхилили будь-які твердження про тиск на нього і наполягали на тому, що його смерть була самогубством і не була пов’язана з цими недоліками.

Розслідування було припинене 25 жовтня 2012 року. Це рішення було підтримане Міським судом м. Йошкар-Ола в першій інстанції та в апеляційному порядку.

Покладаючись на статтю 2 (право на життя) Конвенції заявник скаржився на те, що держава не захистила життя померлого, а також на те, що подальше розслідування його смерті не було ефективним.

Порушення статті 2 (розслідування)

Порушення статті 2 (право на життя)

Справедлива сатисфакція: 23 000 євро (моральна шкода) та 3 430 євро (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту