Справа «Косенко проти Росії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

25 Березня 2020
|
2 166
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 095, (2020)
17.03.2020

Kosenko проти Росії (заяви № 15669/13 і 76140/13)

Заявник, Михаїл Косенко (Mikhail Kosenko), є громадянином Росії, який народився у 1975 році та мешкає в Москві.

Справа стосувалася досудового ув’язнення заявника після його участі в протесті на Болотній площі в Москві в травні 2012 року.

Заявник був заарештований в червні 2012 року за підозрою в участі у масових заворушеннях та застосуванні насильства по відношенню поліції під час протесту на Болотній площі, який був мітингом активістів опозиції, що призвело до сутичок з поліцією (Суд виніс ряд рішень, пов’язаних з подіями того дня).

Пана Kosenko, хворого на шизофренію, який отримував пенсію у зв’язку з інвалідністю, залишили під вартою після його арешту, при цьому суд посилався на серйозність його правопорушення та на той факт, що він може переховуватися або перешкоджати розслідуванню. Наказ про досудове ув’язнення продовжувався декілька разів, а заявник звертався із заявою про альтернативні запобіжні заходи, такі як домашній арешт або звільнення під заставу.

В кінцевому підсумку він був визнаний винним за звинуваченнями в жовтні 2013 року, але звільнений від кримінальної відповідальності через недієздатність з причини психічного захворювання. Його помістили в психіатричну лікарню, з якої його звільнили в липні 2014 року. Під час досудового ув’язнення померла його мати і він не зміг бути присутнім на її похороні, оскільки органи влади не відповіли на його заяви для отримання дозволу на короткострокове залишення території в’язниці. Йому також були заборонені візити сестри, яка була його законним опікуном.

Під час досудового ув’язнення його утримували у приміщенні, в якому не було лікарняного відділення.

Також його декілька разів відвідували психіатри.

Посилаючись на статтю 3 (заборона нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) заявник скаржився на те, що він не отримував належного медичного лікування його психіатричного захворювання протягом перших п’яти місяців його досудового ув’язнення.

Він також подав скарги на причини тримання під вартою, зокрема відповідно до статті 5§3 (право на свободу та безпеку / право на судовий розгляд протягом розумного строку або звільнення до початку судового розгляду).

Відповідно до статті 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) він скаржився на обмеження сімейних візитів та на відмову в наданні йому дозволу на короткострокове залишення території в’язниці для відвідування похорону матері.

Відсутність порушення статті 3

Порушення статті 5§3

Порушення статті 8

Справедлива сатисфакція: 3 000 євро (EUR) відшкодування моральної шкоди та 2 000 євро – видатків і витрат.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту