Справа «Корбан проти України» (прес-реліз)

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

10 Липня 2019
|
4 161
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ 248 (2019)
04.07.2019

Корбан проти України (№ 26744/16)

Заявник, Геннадій Корбан, є громадянином України, який народився у 1970 році і мешкає в м Дніпро (Україна). Він був високопоставленою посадовою особою місцевого уряду з 2014 року до відставки у березні 2015 року. У липні 2015 року він став лідером нової політичної партії – Українського об’єднання патріотів («УКРОП»). Незабаром після цього він висунув свою кандидатуру на проміжні парламентські вибори у Чернігові та на посаду міського голови м. Київ, але зазнав поразки.

Справа переважно стосувалася арешту пана Корбана після декількох наборів кримінальних проваджень, відкритих проти нього.

У перших двох наборах проваджень у серпні 2014 року та у лютому 2015 року його підозрювали у захопленні в заручники двох державних службовців. У серпні 2015 року був відкритий третій набір проваджень за підозрою у розкраданні благодійних фондів. У жовтні 2015 року був відкритий четвертий набір проваджень у зв’язку зі скаргами співробітника з питань проведення виборів на отримання телефонних дзвінків з погрозами від пана Korban.

У контексті перших трьох наборів проваджень, а також ще одного обвинувачення у створенні злочинної організації пан Korban був заарештований 31 жовтня 2015 року у своєму будинку спецпідрозділом, який увірвався в його квартиру тому, що він відмовився відчинити двері. Він був заарештований без судового наказу- захід, дозолений національним законодавством на максимальний термін три дні в особливих невідкладних справах.

Після закінчення триденного терміну, 3 листопада 2015 року пан Korban постав перед суддею і був звільнений у залі суду. Проте він був негайно повторно заарештований, органи влади покладалися на обвинувачення  в четвертому наборі проваджень.

Наступні сім місяців він проводив по черзі в досудовому ув’язненні та під домашнім арештом. Він був звільнений 7 червня 2016 року із зобов’язанням не переховуватися.

У березні 2016 року він визнав себе винним у викраденні людей в першому наборі проваджень підписавши угоду про дружнє врегулювання, в якій він погодився на ув’язнення протягом трьох років в напіввідкритій в’язниці, відкладене на випробувальний термін в один рік і шість місяців. Інші провадження були припинені в вересні 2017 року через відсутність доказів.

Пан Korban подав декілька скарг відповідно до статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Європейської конвенції стверджуючи, що умови транспортування під час перевезення 2 листопада були невідповідними; він був змушений брати участь в тривалих судових слуханнях з 26 до 28 грудня 2018 року, у тому числі і протягом ночі, для прийняття рішення за запитом  про його взяття під варту незважаючи на те, що він щойно пройшов коронарне шунтування; а також те, що його тримали в металевій клітці під час трьох судових засідань у  його справі в січні 2016 року.

Посилаючись на статтю 5§1 (право на свободу та безпеку) він також стверджував, що його арешт 31 жовтня 2015 року та повторний арешт 3 листопада 2015 року були незаконними та свавільними ставлячи питання, зокрема, того, чому такі заходи були вжиті через більш ніж рік після відкриття першого набору проваджень проти нього. Він також посилався, зокрема, на статтю 5 §3 та §5 (право на судовий розгляд протягом розумного строку або звільнення до суду / право на компенсацію) для скарги на те, що його досудове ув’язнення та домашній арешт не були достатньо обґрунтованими та він не мав право на компенсацію, що має позовну силу, за передбачуване порушення його прав відповідно до статті 5.

Крім того, відповідно до статті 18 (застереження щодо використання обмежень прав) разом зі статтею 5 він стверджував, що реальні причини його переслідування в кримінальному порядку та позбавлення волі були політичними, зокрема, тому, що він став суперником правлячої партії та його нова політична партія різко критикувала тих, хто перебував при владі.

Наприкінці він скаржився на те, що декілька державних високопосадових осіб зробили заяви в ЗМІ називаючи його лідером злочинної організації, яка була винною в тяжких кримінальних злочинах, таким чином створюючи необґрунтовану думку в справі проти нього в порушення статті 6§2 (презумпція невинуватості).

Порушення статті 3 (нелюдське та таке, що принижує гідність, поводження) – стосовно участі пана Korban в судовому засіданні з 26 до 28 грудня 2015 року.

Порушення статті 3 (таке, що принижує гідність, поводження) – у зв’язку з ув’язненням пана Korban в металевій клітці під час судових слухань 13, 22 і 25 січня 2016 року

Порушення статті 5§1 – стосовно арешту пана Korban 31 жовтня 2015 року та його повторного арешту 3 листопада 2015 року

Порушення статті 5§3

Порушення статті 5§5

Відсутність порушення статті 18 разом зі статтею 5

Порушення статті 6§2

Справедлива сатисфакція : Заявник не подав вимоги справедливої сатисфакції.

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту