Справа «Камелія Богдан проти Румунії»

Документ у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової.

Avatar
ECHR: Ukrainian Aspect

автор

25 Листопада 2020
|
1 592
|

З релізом мовою оригіналу можна ознайомитися за посиланням.

Прес-реліз,
виданий Секретарем Суду
ЄСПЛ, 294, (2020)
20.10.2020

Camelia Bogdan проти Румунії (№ 36889/18)

Заявниця, Камелія Богдан (Camelia Bogdan), є громадянкою Румунії, яка народилася в 1981 році і мешкає в Бухаресті.

Пані Bogdan, яка є професійним суддею, скаржилася на відкрите проти неї дисциплінарне провадження в 2016 році та вплив подальшого висвітлення в ЗМІ на її репутацію.

В червні 2016 року керівник судової інспекції відкрив дисциплінарне провадження проти пані Bogdan у Вищій судовій раді (CSM) за порушення правил, що застосовуються до судді, щодо несумісної та забороненої діяльності. Її звинувачували, зокрема, в тому, що вона слухала справу, в якій однією із сторін було Міністерство сільського господарства незважаючи на те, що вона навчала декілька службовців цього міністерства в 2014 році.

В лютому 2017 року CSM, засідаючи на пленарному засіданні, визнала поведінку пані Bogdan несумісною з її судовими обов’язками та видала наказ про усунення її з судової посади. Її тимчасово відсторонили від виконання обов’язків і виплата зарплати була припинена. Крім того, її внески для соціального страхування більше не сплачувались.

В березні 2017 року пані Bogdan подала апеляцію до Вищого касаційного суду стверджуючи, серед іншого, що той факт, що не був передбачений термін давності для дисциплінарних порушень суддів, був несумісним з принципом правової визначеності.

В грудні 2017 року Вищий суд підтримав висновки CSM щодо несумісності, але змінив дисциплінарне покарання наказавши перевести пані Bogdan до іншого апеляційного суду на шість місяців. Заробітна плата заявника та несплачені внески на соціальне страхування за період з березня до грудня 2017 року були сплачені ретроспективно.

В лютому та квітні 2016 року прес-служба Апеляційного суду отримувала запити для отримання інформації від журналістів щодо дисциплінарного провадження проти пані Bogdan. За словами заявниці на основі цієї інформації в пресі з’явився ряд статей про неї, які були конфіденційними та неточними. Вона подала скаргу до судової інспекції та домагалася захисту своєї професійної репутації. Її скарга була відхилена.

Покладаючись, зокрема, на статтю 6 §1 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції пані Bogdan стверджувала, що провадження проти неї було несумісним з принципом правової визначеності, оскільки законодавство Румунії не передбачало жодного терміну давності для дисциплінарної відповідальності суддів. Далі вона стверджувала, що їй було відмовлено в слуханні справи незалежним та неупередженим судовим органом, а також те, що рішення про відсторонення її від виконання обов’язків не підлягало оскарженню в національних судах.

Порушення статті 6§1

Справедлива сатисфакція: 6 000 євро (моральна шкода) та 2 000 євро (видатки і витрати).

Підпишись прямо зараз!

Заповни форму, щоб отримувати новини на пошту